Co nám říká naše tělo?

20.02.2009 08:38

Opuchlá víčka nemusejí být vždy jen výrazem probdělé noci, stejně jako třepící se nehty důsledkem častého používání saponátů. Tělo nám svými změnami dává často najevo, co mu chybí v důsledku naší nedostatečné péče.

Kůže

zbarvená dožluta

může prozrazovat poruchu jaterní funkce. Návštěva u lékaře je nutná pro určení přesné příčiny, zda jde o chronické onemocnění jater například v důsledku dlouhodobého užívání léků nebo o hepatitidu. Je nutné dodržovat doporučený dietní režim, v každém případě vyloučit tučné jídlo a alkohol.

neobvykle bledá

zpravidla signalizuje chudokrevnost. Pokud to potvrdí i vyšetření krevního obrazu u lékaře, doporučuje se užívání přípravků obsahujících železo.

odulý obličej

lze někdy považovat za projev zadržování vody, k němuž dochází u ledvinového onemocnění, nebo při hormonálních poruchách, ale také jako následek používání přípravků obsahujících hormon kortison. Příčinu zjistí lékař. Je nutné dodržovat pitný režim, to znamená denně vypít dva litry minerální vody s obsahem draslíku.

pupínky

se tvoří, je-li narušena produkce rohoviny a mazových buněk. Pomáhá přísun vitaminu A (špenát, mrkev, žloutek), je nutné omezit konzumaci masa, naopak jíst více mořských ryb, v nichž jsou obsaženy mastné kyseliny Omega-3, příznivě ovlivňující stav naší pleti.

suchá pleť

Ústa

stejně jako matné vlasy může svědčit o deficitu vitaminu F nebo bílkovin. Odlupuje-li se pleť v partiích nosu, čela nebo na uších, zřejmě vám chybí vitamin B2. Nedostatek vitaminu A signalizují skvrnky na pleti. Obohaťte jídelníček o ryby, žloutky, máslo, ovoce, zeleninu (zejména listovou) a kvasnice.

popraskané koutky

snad zažil někdy v životě každý. Bývají projevem nedostatku vitaminů B, železa a zinku.. Proto je nezbytné zvýšit konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce, nebo vitaminových preparátů. Jinou příčinou může být i nadměrný výskyt plísní a kvasinek v organismu. Zinek lze organismu dodat z vnitřností, masa, hub, je obsažen i ve vejcích a celozrnných produktech.

puchýřky na rtech

svědčí o onemocnění herpes viry. Většinou se objeví, je-li náš imunitní systém oslabený. Virus má téměř 90 % lidí v těle. U někoho nikdy nepropukne, u jiného je naopak aktivní trvale. Prospívá každodenní konzumace zeleniny. Velmi dobře působí tea tree olej, který svými antibakteriálními účinky dokáže puchýřky odstranit. Jednoduchou pomoc přinese i potření postiženého místa rozemletými zrnky kávy, neboť kávový prášek obsahuje látky, které viry likvidují.

šedý povlak na jazyku

s největší pravděpodobností poukazuje na poruchu trávení. Pomůže, zařadíte-li do svého jídelníčku větší množství potravin s balastními látkami.

zvýšená kazivost zubů

Oči

souvisí i s nedostatkem fosforu nebo vápníku. Fosfor obsahují zvláště obilninové klíčky, tvrdé sýry, ořechy a vejce. Na vápník jsou bohaté mléčné výrobky, losos, mandle a sardinky v konzervě.

cukající oční víčka

mohou signalizovat nedostatek železa v těle. Preparáty, které ho obsahují, se dá celkový stav rychle napravit. Vyskytuje se také v mořských korýších, játrech, pšeničných otrubách a obilovinách.

opuchá víčka

pokud nejsou důsledkem nadměrné únavy, je možná i příčina v ledvinovém onemocnění. Doporučuje se návštěva u lékaře, který zkontroluje funkci ledvin.

kruhy pod očima

Krk

jsou projevem únavy. Pokud se však cítíte odpočinuti a kruhy přesto nemizí, vyhledejte lékaře. Může se jednat o onemocnění ledvin nebo zažívacího traktu.

obtížné polykání

je možné v důsledku zvětšené štítné žlázy. Zde je nutné navštívit endokrinologa, který přesně určí následnou léčbu.

zduřelé lymfatické uzliny

Vlasy

jejich příčinou může být například infekce na mandlích. Jako terapie se doporučuje kloktat šalvějový čaj, pokud lékař nepředepíše užívání antibiotik. Zvětšené uzliny mohou také signalizovat zubní kazy. Pokud do 14 dnů potíže nezmizí, navštivte lékaře.

nadměrné vypadávání

příčin může být více, jednou z nich i chronická onemocnění nebo hormonální poruchy. Stojí za to nechat si udělat u lékaře test na měření hladiny hormonálních látek. Opatrně také s jednostrannými dietami, chybí-li bílkoviny, které obsahuje maso a luštěniny. K vypadávání vlasů může docházet i v důsledku úbytku aminokyselin v organismu. Doporučuje se jíst před hlavním jídlem salát ochucený octem, aby tělo účinněji zužitkovalo bílkoviny. Pokud je však původ v dědičnosti, musíte se nejspíš s tímto stavem smířit.

náhlé zešedivění

Nehty

může svědčit, že prožíváte stresové období. Jako terapie se doporučuje cvičení jógy nebo různé relaxační techniky.

třepící se nehty

jsou mnohdy následkem nedostatečné tvorby žaludečních kyselin a tím i nedostatečný příjem vápníku a železa. Mj. se doporučuje vypít denně sklenici vody s jednou lžící ovocného octa.

lámavé nehty

Křeče v lýtkách

nejspíš vám chybí vitamin F a trpíte nedostatkem bílkovin. Bílé skvrnky, které se na nehtech objeví, mohou vznikat v důsledku nedostatku zinku, který ovlivňuje imunitu člověka.

čas od času pocítí každý a zpravidla jim nevěnujeme příliš pozornosti. Přitom mohou poukazovat na nedostatek hořčíku, cukrovku nebo křečové žíly. Objevují se někdy dokonce i při dehydrataci organismu. Horčík lze doplnit, zařadíte-li do svého jídelníčku více potravin jako je rýže, pivovarské kvasnice, luštěniny a produkty z celozrnné pšeničné mouky.

Bolesti páteře

mohou být někdy průvodním znakem zánětu močového měchýře či poruchami ledvin. Na vině může být i porucha funkce vaječníků.