Proč pít čistou (ionizovanou) vodu?

27.03.2012 13:42

Vše o čisté vodě v souvislostech, které možná neznáte lze se dočíst v knize autorů Paul C Bragg a Patricie Bragová www.uloz.to/xrvc1xPv/sokujici-pravda-o-vode-pdf

Doporučujeme Vám především přečíst si tuto knihu, která má název "Šokující pravda o vodě"!!!

K tomu je třeba sdělit změnu postoje k doporučení např. Markuse Rothkranze, který změnil své původní doporučení pití ionizované vody a nyní již nedoporučuje inozovanou vodu... /celý článek tohoto autora je v našem článku v druhé části zde: zelenepotraviny1.webnode.cz/news/nadvaha-/

(přesto níže uvedený článek má řadu zajímavých částí o vodě...)

Z ohromných vodních zásob Země může být pouze 0,1% využito jako voda pitná. A bohužel, i tento zlomek podléhá ze stále větší části znečištění životního prostředí (průmysl, zemědělství, domácí odpad…).
Dostatek kvalitní pitné vody je životně důležitý pro každý organismus. Stále více a více lidí se nespokojuje s vodou z vodovodu, která je chlorována a dezinfikována, spoléhá se na vodu správné kvality upravenou čistícím zařízením.

Čistící a ionizační zařízení je vysoce výkonné filtrovací zařízení, produkující ionizovanou vodu, bohatou na kyslík a zbavenou těžkých kovů a jedovatých látek. Má filtr, jehož dírky jsou desetkrát menší než viry. Je samočisticí, takže částečky špíny a další znečištění se v něm neusazují.

A přesto není ionizátor pouhým filtrem vody. Kromě čištění vody může být použit i na ionizaci vody, tedy tvorbu vody kyselé a zásadité, což přináší mnohé výhody pro náš organismus.

K ionizaci dochází na dvou elektrodách. Opačné náboje se přitahují: molekuly s kladným nábojem jsou přitahovány katodou (ta má záporný náboj), ty se zápornou anodou (kladný náboj). Katoda tak přitahuje vápník, sodík, draslík a hořčík, nejdůležitější prvky zásadité stravy.
Nejen toto činí vodu z ionizátoruu zvláštní. Molekuly vody vytváří shluky. V klasické vodě to bude z 12-18 molekul, v ionizované pouze 6. Shluky se totiž při ionizaci přetvářejí. To molekulám umožňuje dostat se rychleji do buněk. Hydratační účinky se tak až šestinásobný! Rovněž se tím vyrazně zlepšuje rozpouštěí schopnost vody, takže její konzumací se zvyšuje efektivita metabolismu.
Účinky alkalické ionizované vody:
Vnitřní prostředí našeho organismu je mírně zásadité, takže pití alkalické vody nemá žádné nežádoucí účinky, naopak má pozitivní dopad na stav vodních zásob těla a tím zlepšuje kvalitu života. Pitím této vody aktivujeme a posilujeme přirozený obranný systém těla. Tím se bráníme onemocnění a naše energie stoupá ne nejvyšší možnou úroveň.
Při ionizaci má zásaditá molekula vody jeden atom kyslíku a jeden vodíku (OH-). Kyslík má jednu volnou vazbu, což mu umožňuje navázat se na volné radikály (postrádají vazbu) v našem těle. Volné radikály jsou labilní molekuly s nedostatkem elektronů, prahnoucí po dosažení rovnováhy. Proto si berou elektrony z okolních buněk a tím poškozují buněčné stěny. Toto molekulární poškození (oxidace) je v dnešní době považováno za přímý důvod většiny nemocí.
Většina potravin, které konzumujeme, náš organismus okyseluje. To je jen umocněno některými potravinářskými přísadami a léky. To postupně způsobuje spoustu zdravotních problémů: alergie, obezitu, osteoporózu, bolesti kloubů vysoký krevní tlak atd. Alkalická ionizovaná voda je výborná v alkalizaci těla, pomáhá udržovat acido-bazickou rovnováhu organismu.
A dále, má výborné účinky při překyselení žaludku, průjmu a dalších zažívacích problémech (tvorba větrů, meteorismus…). Doporučuje se vypít až dva litry této vody denně.
Kyselá ionizovaná voda:
Kyselou vodu začneme vytvářet prostým přepnutím nastavení přístroje. Molekuly kyselé vody mají jeden atom vodíku a tři kyslíku (H3O+). Kyselá voda není určena k pití protože během ionizace se na anodě usazují anionty chloru a dusíku, které jsou pro naše tělo škodlivé.
Na druhé straně lze kyselou vodu použít zevně na pokožku - má pak velmi pozitivní účinky. Je výborná proti plísním na nohou, rukou, nehtech a pro léčení popálenin.
Dá se použít i jako nosní kapky - uvolní nos ucpaný chřipkou nebo rýmou. Kloktáním kyselé vody se snižuje podráždění sliznice pylovou alergií. Je výborná pro ženy - na zvlhčování kvůli plísním ve vagíně.
Při nastavení na kyselejší pH je kyselá voda vhodná pro použití v domácnosti, k dezinfekci povrchů bez použití jakýchkoli chemikálií.
Aquarion (nebo jiné ionizační zařízení) je tedy filtrační zařízení produkující pitnou vodu. Jeho nejdůležitější vlastností je rozdělení vody na zásaditou a kyselou, což má spoustu pozitivních účinků na náš organismus - při vnitřním i vnějším použití.
Szabina Pál
Zdroj: Dr. József Kohán

Bibliografie: Dr. Kohán József: Comparison of Different Water and Oxygen Therapies. Nutrition and Health, January 2008 Dr. Kőszegi Tamás: Acid-base Balance and Nutrition. July 2001 Dr. Tamasi József: Acid-base Balance in Complementary Medical Practice July 2001Aquarion - ionizátor vody s patentovaným filtrem

  

 

Zařízení  je vysoce výkonný filtrovací přístroj, který vyrábí ionizovanou vodu bohatou na kyslík, která neobsahuje těžké kovy a jedovaté látky. Na zařízení si sami můžete nastavit kyselost nebo zásaditost a můžete je používat k různým účelům. Ionizovaná alkalická voda je antioxidantem a díky svým zásaditým vlastnostem má několik příznivých účinků na naše tělo. Kyselá voda se může používat pouze zevně.

Voda tvoří 75-98% živých organismů a má klíčový význam pro udržení zdraví. Není to tedy jen velmi důležitá základní látka, ale také klíčový faktor k velmi citlivému systému rovnováhy. Má různorodou úlohu: napomáhá vstřebávání živin, rozpouští a odstraňuje z těla látky, které vznikají při metabolismu, hraje důležitou úlohu při stabilizaci tělesné teploty (pocení), chrání naše nejdůležitější orgány, reguluje úroveň elektronů a protonů v buňkách.

Zařízení vyrábí ionizovanou vodu tak, že několikrát fi ltruje vodu z kohoutku, pak ji zbaví chlóru a elektricky rozdělí. Poté má voda buď zásaditý nebo kyselý charakter. Při elektrickém rozdělení vody získáme zásaditou a kyselou vodu s různým pH. Většina potravin, potravních doplňků a léků, které konzumujeme, posunuje pH našeho organismu ke kyselosti. V ideálním případě, pokud má dost zásaditých rezerv, je to naše tělo schopno kompenzovat. V opačném případě bude kyselost na náš organismus dlouhodobě nepříznivě působit, což může vyústit v rozvoj několika zdravotních problémů.

Zásaditá voda skvěle alkalizuje tělo a pomáhá udržet jeho zdravou kyselo-zásaditou rovnováhu. V zásadité vodě dominuje negativní náboj (OH- se skládá z jednoho atomu O a jednoho atomu H ), proto se výborně hodí k navázání volných radikálů v našem těle, má také skvělé antioxidační účinky.

Ionizovaná kyselá voda výtečně prospívá naší kůži. S dobrými výsledky ji mohou používat osoby, které trpí plísní na nohou a na nehtech; v Japonsku se úspěšně používá k léčbě popálené kůže a také zranění. Ionizovaná voda uvolňuje zablokovaný nos, může výrazně snížit podráždění mukózní membrány při pylové alergii. Je skvělá pro ženy trpící podrážděním vagíny.

Základní technické údaje
Celková velikost: 245x130x330 (mm)

Hmotnost: cca 6,5 kg
El. napájení: AC 120V/220V/240V
Proud (příkon): 0,38A (80W)
Použitelný tlak vody: 0,7-5kgg/cm2

UPOZORNĚNÍ! • Ionizovaná kyselá voda není vhodná ke konzumaci, protože během ionizace vody se negativní částice, jako jsou ionty chlóru, dusitanů, dusičnanů atd., shromažďují kolem pozitivní elektrody (to je na kyselé straně roztoku). Tyto negativní ionty našemu organismu škodí. • Jedinečné je také využití ionizované vody. Zatímco v běžné vodě je jeden klastr tvořen 12-18 molekulami, ionizovaná voda má na rozdíl od toho pouze šest molekul. Tyto malé struktury se mohou do buněk dostat mnohem snadněji než běžná voda. Klastrová struktura vody se vytváří v průběhu ionizace, čímž se může hydratační schopnost vody až šestkrát zvýšit. • Když používáme ionizovanou vodu, vytvářejí se zvláštní látky plné negativních iontů. Je to jako vodopád, který je dobře známý tím, že má příznivý účinek na naše tělo. Přitom se aktivuje a posiluje náš přirozený obranný systém, a tak jen tak snadno neonemocníme a náš dosavadní stav dosáhne té nejvyšší možné úrovně.

Skvělé řešení pro zdravý život!

Čistá, vysoce kvalitní voda je nezbytná pro existenci každé živé bytosti. Naše denní potřeba tekutin je 2-3 litry, ale většina populace konzumuje pouze malý zlomek této dávky. Je to částečně způsobeno zakořeněnými špatnými návyky, ale mnoho lidí se také vyhýbá konzumaci vody a jako důvod uvádějí špatnou kvalitu (chuť, zápach) vody z kohoutku. V těchto případech buď dostatečně nepijeme nebo pijeme nahodile různé tekutiny (oslazená minerálka, černý čaj, voda s vysokým obsahem minerálů, léčebné vody vhodné spíše pro určitý zdravotní stav). Z dlouhodobého hlediska může být konzumace tekutin špatné kvality nebo jejich nedostatečné množství škodlivé, naše tělo totiž potřebuje k tomu, aby si udrželo normální fyziologické funkce, čistou vodu bez škodlivých látek.

Aquarion nebo Chanson (MIRACLE MAX)

 • Filtruje vodu
 • Ionizuje vodu
 • Rozbíjí velké klastry ve vodě (lepší hydratace buněk)
 • Okysličuje vodu

Na trhu lze najít produkty, které lákají uživatele na velmi nízkou cenu v kombinaci se špatnými uživatelskými vlastnostmi. Protihodnotou je většinou nižší kvalita komponentů, z nichž jsou tyto přístroje sestavovány.

Aquarion ani Chanson nejsou levné. Jejich cena je stanovena v závislosti na mimořádné kvalitě vnitřních komponentů, především "srdce" přístroje - ionizační komory, jenž má bezkonkurenční životnost až 20 let a vysoce kvalitních  i devítinásobných filtrů!

Otázky a odpovědi

Čím se liší aquarion od ostatních filtrů na trhu?

Precizní provedení, moderní design, filtrace 0,01 mikronu, plynulá (9 stupňová) regulace nastavení pH pomocí patentovaných ventilů SOL.

Lze užívat kys. vodu vnitřně a v jakých případech?

Oficiálně se to nedoporučuje!!! Výjimku tvoří výplach úst, nosní kapky a kloktání.

Lze z vody připravovat jídlo pro kojence?

Pro kojence je nejlépe používat vodu čištěnou bez úpravy pH, pokud není vstupní zdroj kyselý. Pak se doporučuje max stupeň 1.

Obsahuje filtrovaná voda bakterie?

Ne, použitý filtr má propustnost 0,01 mikronu. Bakterie mají velikost 0,35-5 mikronu a nemohou projít…

Lze se zásaditou vodou předávkovat?

Pokud bychom pili jen zásaditou vodu a to nejvyššího stupně – pak ano. Při používání dle návodu ne…

Lze kyselou vodou desinfikovat otevřená zranění?

Ano, určitě.

Může užívání zásadité vody být kontraindikací k užívání léků?

Léky by se zásadně měly zapíjet pouze filtrovanou vodou bez úpravy pH!!!

Jak teplá může být voda tekoucí do aquarionu?

Voda nesmí být vůbec teplá. (dle doporučení výrobce max. 30°C)

Lze pít zásaditou vodu na lačno?

Ano, naopak lidé s překyseleným zažíváním si mohou zásaditou vodou tento problém vyřešit.

Jak poznám, že je potřeba vyměnit vložku fitru?

 1. Výměna vložky je indikovaná na panely přístroje 4-mi oranžovými kostičkami.
 2. Voda přestává téct a přístroj se vypíná.
 3. Voda má změněnou chuť a vůni.

Jaká je životnost vložky filtru?

4-6 tisíc litrů podle kvality a tvrdosti vody jednotlivých oblastí.

Obsahuje voda z aquarionu minerály a stopové prvky?

Ano samozřejmě, toto je zabezpečeno patentovaným bio kamenným filtrem.

Můžu zapíjet jídlo zásaditou vodou?

V žádném případě se nedoporučuje, došlo by k naředění trávicích kyselin a špatnému trávení.

Můžu zapojit a používat přístroj bez předřazeného filtru?

Nedoporučuje se, neboť by drobné částice, které má tento předfiltr zachytit mohly by poškodit patentované SOL ventily a tím poškodit celý přístroj.

K čemu slouží předřazený ventil?

Slouží k doregulování průtoku vody k optimální úpravě pH vody.

Jaký by měl být tedy průtok upravované vody?

Průtok by měl činit 1,5 litrů za 1 min.

Jaké jsou hl. zásady údržby přístroje?

Přístroj prakticky nevyžaduje zvláštní údržbu, pokud se nepoužívá v oblasti s velmi tvrdou vodou. Vždy se ale doporučuje 1x za měsíc nechat 15 min. téct kyselou vodu stupně 4. Vodu můžeme následně použít k desinfekci sanitárních zařízení. V případě, že se jedná o extrémně tvrdou vodu doporučuje se zakoupit magnet (nebo jiný přístroj) na odstranění tvrdosti.

Musím nechat odtéct vodu v případě, že přes víkend přístroj nepoužíváme? A jak dlouho?

Nepoužíváme-li přístroj déle než 1 den doporučuje se na 1 či 2 min. vodu nechat volně protékat.

Nebudeme přístroj používat déle jak měsíc, je nutno učinit nějaké opatření?

Je třeba zajistit, aby alespoň 1x týdně někdo přístroj pustil. Jestliže nepoužíváme zařízení déle jak 30 dní je potřeba vyměnit filtrační vložku.

Je možné použít přístroj na studniční vodu?

Ano je, ale je nutno předřadit před přístroj filtrační jednotky, aby byla zabezpečená standardní kvalita vstupní vody.

Je možné na vaření používat jakoukoli zásaditou vodu?

Vždy je třeba přihlédnout k upravovaným potravinám, doporučuji nastudovat manuál.

Jaká je na přístroj poskytovaná záruka?

Firma poskytuje nadstandardní 3-letou záruku na přístroj a profesionální záruční a pozáruční servis.

Jaký poskytuje firma servis při prodeji přístroje?

Při prodeji vám bude přístroj a díly jež jsou součástí dodávky standardním způsobem připojeny, předvedeny a přezkoušeny. Prodejce vám ochotně vysvětlí první kroky a použití přístroje Aquarion. Na tohoto prodejce se můžete kdykoliv v budoucnu se svými dotazy obrátit.

Chtěli bychom využívat přístroj při svým cestách (chata, dovolená). Je možné jej tímto způsobem využívat?

Ano samozřejmě, přístroj má jednoduché mobilní připojení, které můžete demontovat či namontovat během krátké chvíle. Jedná se však o elektronický výrobek a proto jej chraňte před mrazem a otřesy. V případě, že převážíte přístroj v zimě, nechejte jej před zapojením stát minimálně 1hod. v pokojové teplotě.

Jsou některé speciální situace, ve kterých je přístroj nutné odpojit?

Pokud nemáte zásuvkové zdroje jištěny proti blesku, je vhodné za bouřky přístroj odpojit. Jestliže ve vašem domě, bloku, bytě se provádějí na vodovodním řádu nějaké práce (opravu stupačky, výměnu ventilu, opravu potrubí), které výrazně zhorší kvalitu vody ( rez, uvolněné usazeniny, zbytky plastu z potrubí) je nutné přístroj odpojit a znovu začít používat až po dosažení standardní kvality vody.

Vyžaduje přístroj speciální umístění pro zapojení?

Nedoporučuje se přístroj umístit v blízkosti zdrojů tepla (sporák, trouba, fritéza) na přímém slunečním svitu a nebo na prostory způsobujících otřesy (např. pračka).

Co dělat když přístroj nedosahuje požadované hodnoty pH?

V prvé řadě je třeba zkontrolovat průtok vody. Pokud odpovídá průtoku 1,5 litrů za 1min. přednastavíme funkci elektrod (dle manuálu) na požadované zvýšení či snížení pH. V případě, že ani tak nedosahujeme požadované hodnoty pH, překontrolujeme přístroj na jiném zdroji vody nebo digitálním cejchovaným měřákem pH. Některé zdroje vody jsou nestandardní, obsahují látky, které nedovolí jejich úpravu dle manuálu.

Můžeme využívat odpadní vodu?

Pokud vyrábíme zásaditou vodu, z odpadní hadičky nám odtéká voda kyselá, tu můžeme docela dobře použít k úklidu, desinfekci a nebo k zálivce kyselomilných rostlin. Nikdy ji však nepoužíváme na tělo.

Aqarion obsahuje patentovaný filtr Biostone.

Vápník:
Mírně zvyšuje obsah zásaditých minerálů ve vaší vodě. Zlepšuje chuť a vůni vody.


Turmalín:
Turmalín přirozeně vyzařuje infračervené záření (FIR). FIR prospívá, jak je doloženo, zdraví a má také obdivuhodný vliv na vodu.
Biostone obsahuje polodrahokam turmalín v keramické formě.

Filtr z netkané textilie:
Filtruje usazeniny a částice

Granulovaný aktivní uhlík (Granular Activated Carbon - GAC):
Je jedničkou mezi filtračními přístroji. GAC je zvláště účinný při odstraňování chlóru, jeho pachu a chuti, chemikálií z potravin, fenolů, trihalometanu a dalších chemických nečistot. Uhlík, který je aktivován v granulích, je nasycen stříbrem, což brzdí růst bakterií, které by se případně v době mezi používáním mohly množit.

Proč Aquarion nebo Chanson?

Čistá, vysoce kvalitní voda je nezbytná pro existenci každé živé bytosti. Naše denní potřeba tekutin je 2-3 litry, ale většina populace konzumuje pouze malý zlomek této dávky. Je to částečně způsobeno zakořeněnými špatnými návyky, ale mnoho lidí se také vyhýbá konzumaci vody a jako důvod uvádějí špatnou kvalitu (chuť, zápach) vody z kohoutku. V těchto případech buď dostatečně nepijeme nebo pijeme nahodile různé tekutiny (oslazená minerálka, černý čaj, voda s vysokým obsahem minerálů, léčebné vody vhodné spíše pro určitý zdravotní stav). Z dlouhodobého hlediska může být konzumace tekutin špatné kvality nebo jejich nedostatečné množství škodlivé, naše tělo totiž potřebuje k tomu, aby si udrželo normální fyziologické funkce, čistou vodu bez škodlivých látek.

PROČ MÁ AQUARION (nebo Chanson) MEZI OSTATNÍMI ZAŘÍZENÍMI K ČIŠTĚNÍ VODY TAK ZVLÁŠTNÍ POSTAVENÍ?

Je multifunkční:

Filtr: Aquarion má filtr 0,01 mikronů. Tato velikost umožňuje zachytit nečistoty, škodlivé chemické látky, stejně jako bakterie a viry. Menší filtry zhoršují tím, že zachycují rovněž ionty, fyziologické účinky vody. Při průchodu filtrem se mění klastrová struktura vody. V běžné vodě je jeden klastr zformován z 10-18 molekul, zatímco ve filtrované vodě je to jen 6 molekul, což výrazně zvyšuje vstřebávání a hydratační schopnost vody. V komplexním filtru Aquarion je kromě uhlíkového filtru aktivovaného stříbrem také turmalín, který vodu ionizuje. Životnost tohoto filtru označeného Biostone je obvykle dost dlouhá na to, aby toto zařízení vyčistilo 4000-6000 litrů vody a jeho aktuální životnost se neustále zobrazuje na displeji přístroje.

Ionizuje: Za pomoci Aquarionu můžeme vyrábět ionizovanou zásaditou a kyselou vodu.

- Ionizovaná zásaditá voda je vhodná pro vnitřní použití. Obsahuje mnoho hydroxylových iontů (OH ˉ), takže je schopna vázat volné radikály, je tedy účinným antioxidantem. Skvěle alkalizuje tělo, a tak pomáhá udržet jeho acidobazickou rovnováhu a je rovněž ideálním doplňkem detoxikačních kúr.

- Ionizovaná kyselá voda se může používat jedině externě! Například při péči o pleť, v případě dermatomykózy, jako nosní kapky, popř. ve vyšším stupni kyselosti k nechemické dezinfekci povrchů.

Vícestupňová ionizace: Aquarion může vykonávat ionizaci najednou ve 4-4 stupních jak v zásaditém, tak v kyselém směru, což násobí možnosti jeho využití.

Šetří energii: Vzhledem k moderní speciální konstrukci ionizačních komor - zvětšený neuhlazený reaktivní povrch umožňuje dostat se do kontaktu s větším množstvím vody - představuje vyšší výkon při použití stejného množství energie. Kromě toho je zařízení obvykle v módu standby a přepíná se na normální příjem energie pouze v případě aktuálního využití.

Díky speciálnímu pětivrstevnému systému elektrod z titanu a platiny dosahuje ionizovaná voda optimálního ORP (oxidačně-redukčního potenciálu). Ionizovaná voda má negativní ORP, takže nejenže má daleko k tomu, aby tělo oxidovala, ale navíc je „omlazuje“.

Ekonomické hledisko: Pokud se správně používá *, dosahuje jeho životnost 20 let.

Funkce čištěné vody, bez ionizace: Může pomoci v situacích (např. při braní léků, při přípravě jídla), kdy není konzumace ionizované vody účelná.

Snadné použití: Přístroj je možné snadno nainstalovat a jednoduše se ovládá. Kromě tištěného manuálu jsme přiložili dvě DVD, které poskytují užitečné a zajímavé informace o přístroji, jeho používání a také o ionizované vodě.

Estetický vzhled: Díky vkusnému designu vypadá Aquarion i Chanson dobře v kuchyni, není nutné vkládat jej do oddělené skříňky.

S přístrojem Aquarion určeným k ionizaci a čištění vody můžeme vyrábět zcela neškodnou ionizovanou vodu. S její pomocí můžeme nejen jednoduše vodu čistit (když je kontaminována chemikáliemi, chlórem, mikroorganismy atd.), ale také ji ionizovat a obohacovat kyslíkem, což je také prospěšné pro naše zdraví.

Proč pít ionizovanou vodu?

Voda je nejdůležitější složkou našeho těla, vždyť její obsah v lidském těle činí 60-80%. Ionizovaná voda má však jinou strukturu než voda obyčejná. Molekuly vody se shlukují dohromady. V obyčejné vodě se spojuje 12-18 molekul, to je ale příliš velké množství, než aby se voda mohla dostat přes buňkovou membránu a byla správně vstřebána. Ionizovaná zásaditá voda obsahuje pouze 6 molekul vody, což umožňuje mnohem jednodušší vstup do buněk.

 

Lze říci, že ionizovaná voda je revitalizačním prostředkem pro krev, mozek a celé tělo, protože v podstatě čistí každou část těla. Má totiž schopnost odplavovat škodlivé látky.

Výsledkem dehydratace a nesprávného pitného režimu může být propuknutí některých chorob a předčasné stárnutí. Pokud totiž nepijete dostatek čisté vody, buňky rychleji stárnou a mnohem snadněji onemocníte. Ještě účinnější je však pití ionizované vody, ta má velmi příznivé účinky na tělo. Aktivuje náš obranný systém a posiluje ho.

 

Kyselé odpadní látky neustále intoxikují naše tělo a způsobují jeho poškození. Organismus se demineralizuje za účelem neutralizace kyselin. Proti tomuto jevu se můžeme s úspěchem chránit ionizovanou zásaditou vodou. Ta navíc vylučuje z těla volné radikály, které jinak mohou vést k propuknutí mnoha nemocí, především rakovinného bujení.

 

Užíváním ionizované vody dosáhnete vyváženosti mezi kyselými a zásaditými látkami v těle (tzv. acidobazická rovnováha). Většina potravin vytváří v těle kyselé pH, k tomu připočtěte užívání léků, stres, pití alkoholu, prostředí ve kterém žijeme, to vše způsobuje okyselování těla, což se projevuje rozvojem nejrůznějších problémů od alergií, bolestí hlavy, obezitu, osteoporózu, bolesti kloubů přes vysoký krevní tlak, cukrovku až po rakovinu.

Proč tedy pít ionizovanou vodu?

 • Pro její vysoce antioxidační schopnosti, tělo jí snadno absorbuje, neutralizuje volné radikály (ochrana před rakovinným bujením)

 • Pro její zásaditost – udržuje acidobazickou rovnováhu našeho těla – ochrana před bakteriemi, záněty a chorobami

 • Má mnohem menší molekulární strukturu než běžná voda. Tato malá velikost způsobuje lepší hydrataci a schopnost vylučovat toxiny

******************************************************************************************************************************************************************************

VLASTNOSTI PITNÉ VODY V ČR

ENV2 - KVALITA PITNÉ VODY V OBCI A JEJÍCH ZDROJŮ U SÍDLA

 

 

1) Kvalita pitné vody (dle stávajících dostupných rozborů z místních vodních zdrojů, vodovodu)

Kvalita pitné vody a čištění odpadních vod je jedním z rozhodujících faktorů pro kvalitní život občanů, limituje výskyt různých druhů nemocí, genetických poruch a umožňuje zdravý vývoj. Čištění odpadních vod přispívá k rozvoji přírody a krajiny a současně ochraňuje horizont podzemních vod před znečištěním.

K tématu vlastnosti pitné vody je možno shrnout z vyhlášky následující:

Vlastnosti pitné vody (Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 252/ 2004 Sb)

Pitná voda

- určuje sledovat některé chemické vlastnosti vod a vytyčuje mezní hodnoty ve vodě přítomných sloučenin. Některé z těchto sloučenin mohou působit škodlivě na lidský organismus, jiné způsobují potíže při využívání v domácnostech (praní, vaření) a konečně obsah některých látek indikuje přítomnost organického znečištění (fekálního). V následujícím textu jsou seřazeny látky, které mohou být přítomny v pitné vodě podle čísel ukazatelů uvedených ve jmenované vyhlášce s uvedením krátké charakteristiky hodnoty.

Dusičnany, NO3

Dusičnany jsou v malém množství téměř vždy přítomny ve vodě, avšak při větším množství indikují bakteriologické znečištění. Vyhláška připouští v normálně používaných pitných vodách až 50 mg/l dusičnanů (doporučená hodnota pro kojence 15 mg/l).

Dusitany, NO2

Dusitany se tvoří bakteriálním rozkladem organických látek, hlavně fekálního původu. Samy o sobě nejsou dusitany škodlivé, ale jsou to výrazné indikátory nebezpečného znečištění vody (obvykle čerstvého znehodnocení). Vyhláška připouští množství dusitanů v koncentraci do 0,5 mg/l.

Reakce vody, pH

Reakcí vody se rozumí koncentrace vodíkových iontů, přítomných ve zkoušené vodě a hodnota je označována jako pH. Hodnota pH = 7 je neutrální reakce, pod pH 7 je reakce vody kyselá a nad pH 7 je reakce alkalická.

V přirozených vodách kolísá hodnota pH v mezích 5 – 8. Vody z bystřin, které jsou velmi měkké, bývají kyselé, neboť je v nich málo solí, avšak dosti kyseliny uhličité, která se tvoří činností mikroorganismů. Větší výkyvy hodnoty pH od neutrálního stavu naznačují zatížení vody různými nečistotami. Vyhláška doporučuje rozmezí pH 6,5 – 9,5.

Sírany, SO42-

Sírany sodné, draselné a hořečnaté působí v menším množství léčivě, avšak ve větších koncentracích vyvolávají průjmy. V zásadě však nejsou lidskému zdraví nebezpečné. Běžný obsah síranů bývá do 100 mg/l, u velmi tvrdých vod se připouští maximálně 250 mg/l.

Vápník a hořčík, Ca a Mg

Obsah vápníku a hořčíku ve formě jejich solí přítomných ve vodě určuje tzv. tvrdost vody. Vyhláška doporučuje u pitné vody celkovou tvrdost 0,9 – 5,0 mmol.l–1.

Uvádí se, že ani abnormálně tvrdé vody nezpůsobují zdravotní potíže, avšak jsou nevhodné pro vaření, mytí, praní. Podzemní vody bývají obvykle tvrdé na rozdíl od vod povrchových.

Podle tvrdosti bývají vody hodnoceny takto:

 • vody velmi měkké 0 – 0,7 mmol.l–1
 • vody měkké 0,7 – 1,5 mmol.l–1
 • vody středně tvrdé 1,5 – 2,3 mmol.l–1
 • vody dosti tvrdé 2,3 – 3,0 mmol.l–1
 • vody tvrdé 3,0 – 4,5 mmol.l–1
 • vody velmi tvrdé 4,5 – 9,0 mmol.l–1
 • vody mimořádně tvrdé nad 9,0 mmol.l–1

Železo, Fe

Železo se nachází v rozdílném množství v povrchových i podzemních vodách. Železo a většina železitých sloučenin sice nepůsobí zdravotní potíže, ale jeho výskyt je provázen chuťovými závadami a zabarvením vody. Z těchto důvodů jsou pro obsah železa ve vodě určené pro zásobování obyvatelstva 0,2 mg/l. Jako žádoucí koncentrace bývá udávána hodnota 0,1 mg/l. Obsah manganu Mn by měl být max. 0,05 mg/l.

Amonné ionty, NH4

Amoniak ( čpavek) se tvoří hnitím organických dusíkatých látek v půdě při nepřístupnosti kyslíku a dál obyčejně reaguje s přítomnými látkami na amonné soli. Při pH vody vyšším než 8 se může vyskytovat jako volný čpavek. Za přítomnosti dostatku kyslíku vznikají dusičnany. Do pitné vody se amoniak může tedy dostávat z půdy, nebo prostřednictvím odpadních vod. I malé množství amonných iontů v pitné vodě indikuje fekální znečištění. Množství amonných iontů nesmí překročit hodnotu 0,5 mg/l.

Chloridy, Cl-

Chloridy jsou téměř v každé vodě. Ze zdravotního hlediska jsou tyto vody nezávadné, pokud se dostávají do vody přirozeným způsobem. Je však nebezpečí, že chloridy se do vody dostaly prostřednictvím odpadních vod. Jsou tedy vždy považovány za indikátory fekálního znečištění a vyhláška proto jejich množství připouští maximálně 100 mg/l. Vyšší hodnoty lze připustit, pokud je prokázán jejich nezávadný původ (např. výluh geologického podloží).

Vodivost

Vodivost vody je obrácená hodnota jejího elektrického odporu, daného přítomností převážně anorganických solí. Hodnota slouží k rychlé orientaci při rozboru vody a k posouzení její mineralizace. Pokud je vodivost uváděna v µScm-1 lze po jejím vynásobení číslem 0,5 přibližně odhadnout množství rozpuštěných solí v mg/l.

Vápník, Ca

Vyhláška doporučuje jeho obsah 40 – 80 mg/l, ovlivňuje kvalitu a průtok pitné vody v síti i člověka.

Hořčík, Mg

Mezní hodnotou je max. 125 mg/l, minimální doporučená hodnota je 10 mg/l, požadovaný poměr mezi Mg a Ca by měl být 1 : 2.

Oxidovatelnost, CHSKMn

Oxidovatelnost neboli okysličitelnost vody je výrazným znakem znečištění vody organickými látkami. Množství organických látek ve vodě, schopných oxidace, se pak udává v mg kyslíku /l, které jsou při okysličování spotřebovány. Stanovení množství organických látek podle spotřeby kyslíku je sice pouze porovnávací hodnota ( není zcela přesné), ale pro posuzování charakteru znečištění vody pro praxi vyhovuje. Ve vyhlášce je pro pitné vody hranice pro oxidovatelnost max. 3 mg kyslíku v litru.

Kyselinová neutralizační kapacita, KNK4,5, HCO3

Tato hodnota se dříve nazývala celkovou alkalitou. Vyhláška doporučuje pro pitnou vodu minimální hodnotu alkality 0,8 mmoll/l. Velikost této hodnoty příznivě ovlivňuje chuť vody.

Fosfáty, P2O5

Fosfáty také patří mezi indikátory fekálního znečištění. V dřívější normě bylo uváděno maximálně přípustné množství v hodnotě 1 mg/l. Fosfor se do vody dostává buď přirozeným způsobem, nebo z půd, dnes nejčastěji z hnojení fosforečnými hnojivy a z odpadních vod (divoké vyvážení žump a septiků).

Mikrobiologie

Pro individuelní zásobování je stanoveno nulové množství bakterií v pitné vodě, bakterie jsou výrazným signálem organického, nejčastěji fekálního znečištění, často i dálkovou kontaminací vody.

Escherichia coli KTJ/100 ml 0
Koliformní bakterie KTJ/100 ml 0
Počet kolonií při 220C KTJ/ml 500
Počet kolonií při 360C KTJ/ml 100

Kvalita pitné vody v obci dle hlavních parametrů

Parametr kvality vody / rok

2008

2009

2010

Poznámka

Dusičnany, NO3

 

 

 

 

Dusitany, NO2

 

 

 

 

Reakce vody , pH

 

 

 

 

Sírany, SO42-

 

 

 

 

Vápník a hořčík, Ca a Mg

 

 

 

 

Železo, Fe

 

 

 

 

Amonné ionty, NH4

 

 

 

 

Chloridy, Cl-

 

 

 

 

Vodivost

 

 

 

 

Vápník, Ca

 

 

 

 

Hořčík, Mg

 

 

 

 

Oxidovatelnost, CHSKMn

 

 

 

 

Kyselinová neutralizační kapacita, KNK4,5:, HCO3

 

 

 

 

Fosfáty , P2O5:

 

 

 

 

Escherichia coli KTJ/100 ml

 

 

 

 

Koliformní bakterie KTJ/100 ml

 

 

 

 

Tabulka ENV 2-1 Tabulka pro záznamy kvality pitné vody ve vodovodu

 

a) Metodika pro malé obce

Kvalita pitné vody je sledována VaK a obec by údaje měla mít, podobně je tomu s pitnou vodou z domovních studní, většinou má za obec základní údaje starosta, případně jsou evidovány na Geofondu nebo na příslušné HES k danému místu, někdy bývají údaje o vodě a kvalitě součástí dokumentace EIA na příslušnou stavbu v dané obci.

b) Metodika pro malá a středně velká města

Stejně jako v předchozím případě, až na to, že většina měst má svého správce VaK a další infrastruktury uvnitř města, včetně vodovodů, údaje o čištění a odběru vody za občany a průmysl je proto možné dostat odděleně a relativně přesně podle poplatků.

c) Metodika pro velká města

Údaj je relativně přesný, Údaje o odběru pitné vody atp. jsou známy a lze je oddělit často i podle typu zástavby.

Údaje o kvalitě vody jsou pro větší města k dispozici kontinuálně v rámci celorepublikového měření kvality života (zveřejněno většinou na stránkách SZÚ).

Kvalita pitné vody velmi intenzivně ovlivňuje zdraví a život člověka, protože jde o zásadní a stále potřebnou surovinu. Pokud je kvalita pitné vody v kterémkoliv ze sledovaných parametrů dlouhodobě překročena, je sídlo z tohoto pohledu neudržitelné. Pokud se některý z parametrů normy pro pitnou vodu u zdroje v sídle blíží hraničním hodnotám, pak je udržitelnost sídla významně narušena, a to v závažnosti podle toho, jaký parametr je zvýšen.

2) Procenta čištění odpadních vod z obce/města (% procenta absolutně)

a) Metodika pro malé obce

Procenta přečištěné odpadní vody, případně procenta čistění (kvalitu vody po přečištění) má dispozici VaK nebo správce ČOV (často obec sama pečuje o ČOV a měří kvalitu vody, někdy je nutno požádat o vyjádření VaK). Někdy má pravidelné údaje k dispozici ČIŽP, a to zejména u větších nebo současně průmyslových čističek. Údaje mohou být součástí připravované ÚPD a nebo ÚAP a být precizně zpracovány.

Pokud ČOV ani měření nejsou, je = čištění % (0% napojených obyvatel na ČOV). Nikdy nelze docílit plného čistění OV.

b) Metodika pro malá a středně velká města

Stejně jako v předchozím, s tím rozdílem, že záznam by měl být i v krajském generelu vodovodů a kanalizací a % čištění odpadních vod a napojených domácností by měl vědět RŽP MÚ.

e nutné konfrontovat tyto údaje (VaK nebo jiného správce) s údaji ČIŽP a také s údaji na www, zejména z hlediska počtu obyvatel a domů (ČSÜ) a také oddělených částí města. Nikdy nelze docílit plného čistění OV z celého sídla a jeho částí.

c) Metodika pro velká města

Větší město by mělo mít jak GIS, tak vlastní studii a výpočet = čištění vody z kanalizační sítě a také zpracované prognózy, zejména by měla být na odd. vodního hospodářství dostupná studie čištění odpadních vod, případně prognóza potřeb, případně by totéž měl mít příslušný pověřený VaK, či jiná firma hospodařící s vodou. V případě, že jsou dostupné údaje za aglomeraci, tak je nutné s odpovědnými osobami oddělit od údaje data za město a jeho části. % čištění nelze uvést za více nebo méně než kompletní sídelní jednotku.

 

3) Kvalita zdrojů podzemní vody v obci(pokud jsou využity)

a) Metodika pro malé obce

Jako v předchozím, pokud neexistují měření od občanů, evidence HS ani u starosty obce, pak nezbývá než se podívat do evidence ČIŽP a do evidence ČGS – Geofond. Pokud nejsou údaje, je nutno vybrat spádovou studnu společně s hydrogeologem a začít dělat odběr.

V obci je směrný údaj o kvalitě vody a samozřejmě podle vyhlášky MZd o pitné vodě, kterou reprezentuje následující tabulka, která by měla být závazná k naplnění zejména pro obce, které nemají vodovod.

Kvalita pitné vody v obci dle hlavních parametrů – podzemní voda

Parametr kvality vody / rok

2008

2009

2010

Poznámka

Dusičnany, NO3

 

 

 

 

Dusitany, NO2

 

 

 

 

Reakce vody , pH

 

 

 

 

Sírany, SO42-

 

 

 

 

Vápník a hořčík, Ca a Mg

 

 

 

 

Železo, Fe

 

 

 

 

Amonné ionty, NH4

 

 

 

 

Chloridy, Cl-

 

 

 

 

Vodivost

 

 

 

 

Vápník, Ca

 

 

 

 

Hořčík, Mg

 

 

 

 

Oxidovatelnost, CHSKMn

 

 

 

 

Kyselinová neutralizační kapacita, KNK4,5:, HCO3

 

 

 

 

Fosfáty , P2O5:

 

 

 

 

Escherichia coli KTJ/100 ml

 

 

 

 

Koliformní bakterie KTJ/100 ml

 

 

 

 

Tabulka ENV 2-2 Kvalita pitné vody v obci dle hlavních parametrů

 

b) Metodika pro malá a středně velká města

Město má většinou měřenu kvalitu vody ve vybraných studních pro účely hasičů a CO pravidelně a úřad eviduje údaje z taktických důvodů i dlouhodobě, kvůli náhradním zdrojům vody ve městě. Kvalita vody je často měřena z důvodu nouzového využití studní.

Údaje má samozřejmě i HES a ČIŽP a evidence Geofondu.

c) Metodika pro velká města

Platí to co v předchozím – jen podrobnější, často jsou k dispozici relativně dobré mapy kontaminace a případně i modely proudění podzemních vod, zejména u lázní a lázeňských zdrojů vod, nebo uvnitř CHOPAV.

****************************************************************************************************************************

Výňatky z článku Preventivní životospráva - celý článek zde

Voda

Jedno z nejdůležitějších témat tohoto textu, i života.

Piji denně okolo 2 litrů pramenité, strukturované, měkké, přírodní, čisté vody bez jakýchkoli přídavků. Ředím si s ní také zeleninové a ovocné šťávy… vodu nabírám u kvalitního, ověřeného pramene.

Každému to doporučuji, má to rozhodující význam pro zdraví, dobrou kondici a také při léčení.

Voda má schopnost přijmout, udržet a předat informaci, o důležitosti informací už jsem se zmínil.Dostane-li voda informaci, donese ji do těla a předá ji tam, kde je jí třeba. Nechápu, proč se tonevyužívá. Asi proto, že lidé nevěří, že to funguje. Ono to také poněkud neuvěřitelné je.

Dobrých pramenů a studánek je dost, ale je třeba o nich vědět. A je u nich krásně, spousta životní,prostorové energie je kolem lesních studánek a pramenů, je krásné, osvěžující, léčivé, užitečné ji tamsoustředěně a v klidu přijímat.

Nic do vody nepřidávám, neohřívám ji ani nechladím, piji ji tak, jak jsem ji přivezl od pramene, jeuložená ve sklípku ve tmě a chladnu a dobrá je i po měsíci. Ostatní voda, kterou denně potřebuji jev zelenině, ovoci a polévkách, které připravuji také z této vody, ze zeleniny, různých zrníček, bylin akoření. Rozhodně nepoužívám při přípravě polévek tuky a vývary z masa, nepoužívám pokličku, abymohly škodlivé těkavé látky odcházet, pokud tam jsou a sbírám pěnu, dokud se tvoří…..

Tělo je tvořeno více než z poloviny vodou. Ta je v neustálém pohybu, neustále se vyměňuje,cirkuluje, vydávám ji a přijímám. Je to životně důležitá substance a na jejím množství a kvalitě závisídélka a kvalita života. Když jsem začal pít přírodní, měkkou, strukturovanou vodu z vynikajícíhopramene a nic jiného, během několika týdnů jsem tak vyměnil více než polovinu těla za nové s docelanovou kvalitou. Projevilo se to mimořádně, překvapivě dobře ve všech oblastech mého života, změniloto můj život a může to tak udělat každý. Riziko tu není žádné. Jenže takovou kvalitní samotnou, čistou vodu bez příměsí nepije téměř nikdo.

Pravidelným pitím pramenité vody nemůžeme nic pokazit, naopak, můžeme předejít rakovině, vysokému tlaku krve a kardiovaskulárním nemocím, nádorům, cukrovce, artróze, astmatu…., téměř všem nemocím a také je pravidelným pitím přírodní, nepoškozené, strukturované, měkké vody můžeme úspěšně léčit. Zní to nepravděpodobně, nestojí to nic a funguje to.

****************************************************************************************************************************************************

Používání tvrdé podzení vody poškozuje zdraví !

Vodivost vody by neměla přesáhnout 200, optimální je do 140 micro S/cm. V ČR je voda běžně dodávána v hodnotách 1000 a více micro S/cm a nikoho to nemrzí... 

Přečtěte si vše nejen o vodě v článku a v knize Preventivní životospráva.

Celý text:  Preventivní životospráva  /224 stran/