Škola slepého osla

11.10.2013 19:30
 
Praktické články - převzato z :

https://www.oslikuv.net/skola/main.htm

Předcházení příčině nemocí


Mnoho věcí se sešlo, aby se mi zhroutilo zažívání až se to začalo projevovat i ve stavech podobných jako když na Vás dýchne smrt a při pobytu v nemocnici pana Felčara viz. článek [ https://www.oslikuv.net/skola/cl050.htm ] jsem zjistil, že musím mnoho věcí změnit. 
Jiná informace o základech biologie člověka: somatologie.pdf
A tak třeba mnozí z lidí co trpí nějakými podobnými symptomy naleznou v následujících řádcích inspiraci jak se zbavit mnohých zdravotních neduhů, včetně těch kteří lékaři a psychiatři považují za nevyléčitelné. Je lehčí vzít si tabletku na potlačení senzitivity nebo utlumení symptomů, než změnit to co je vyvolává. 

Takže jsem se nejprve potřeboval zbavit těch záchvatů úzkosti na omdlení, které mě postihovaly. Inspiraci jsem našel v knize Vilmy Partykové - Hladovění pro zdraví, kde je velmi názorná tabulka nejběžnějších chronických a nevyléčitelných nemocí z nichž se během 21 dnů hladovky, které se podrobilo 1000 případů pacientů úspěšně vyléčilo 95%... ať už to byla cukrovka, nebo potíže s tlakem, trávením, nebo duševní nemoci. Tedy uzdravili se zcela pouze a jen tím, že se na pouhých 21 dnů přestali cpát civilizačními jedy!!! Též lze srovnat s knihou Nilova & Nikolajeva - Léčení hladovkou. 

Prostě největší lékař je v těle už dávno nainstalován, jen se mu musí dát prostor, důvěra a čas, aby dal všechno to šílenství, kterým jsme zdegenerovali do pořádku. V přírodě neexistuje jediná tableka, jediný vitamínový preparát, jediný hrnec na vařením... léčí se tam jinak, pokud je ovšem co léčit vyjma úrazů. Všechny nemoci si tedy člověk přivodil sám svou ignorací přírodních zákonů. 

Někdy ani hladovka není nutná, stačí provést úklid těch odpadků co zatěžují lidský organismus, zde naleznete inspiraci v knize Gennadij Malachova Totální detoxikace. 

A po té co se zbavíte všeho svinstva obnoví se normální přirozený režim těla, které už nebude potřebovat takové nakopávače jako nikotin, tein, kofein, koření či sladidla, a můžete přejít na nový životní styl bez vaření, hrnců a prostředků na umývání nádobí. Zde naleznete inspiraci v knize Tajemství všech nemocí od Helmuta Wandmakera. 

Kdybych tím osobně neprošel a nepoznal ten ROZDÍL... tak bych o tom ani nepsal. Když bych si dal nyní jen jeden krajíc chleba, jeden rohlík nebo šálek tradiční polévky... tak cítím doslova jako bych žvýkal houbu na nádobí, která žádný pocit radosti a slunce v sobě nemá, a jako by mi ztěžkly nohy a v žilách začal kolovat mazut. Když si dám jen jeden mléčný výrobek... tak se mi zaplní dutiny v hlavě, mám 3 dny rýmu a zalehává mi v uších... a sójové mléko je ještě horší. A při pohledu na člověka jenž si dává k svačině, pochoutkový salát s rohlíkem, po té si dá Colu a zapálí si cigárko... kroutím hlavou. Abych jen ze 2dcl Coly (bez Aspartamanu) odkyselil tělo je třeba vypít 32 dcl citronové šťávy a nechtěl bych vidět to číslo, kdyby byla ta Cola bez cukru tedy s Aspartamanem to by bylo asi 3x - 5x větší. Když si dám obyčejnou Kojeneckou vodu je to hnus, stejně tak jako nějaký džus... absolutně brak... proč se člověk nechává tak okrádat... vše je třeba přichutit, přisladit nebo přikořenit, aby to přebilo ty odporné chutě mrtvolného. 

Přechodem na nový životní styl, kdy máte radost z toho jak Vaše tělo funguje... pochopíte, proč děti chtějí skotačit, odkud berou tu svěžest a proč zvířata běhají ikdyž nemusí. 

Nejprve poznáte rozdíl na WC, kde nebude třeba žádný pohlcovačů pachů. Zmizí nadýmání, říhání. Já si nevzpomenu, kdy naposledy jsem si pšouknul. 

Pak poznáte rozdíl na Vaší pokožce. Zmizí všeljaké začervenaliny, a uhry. Pokožka omládne začne svítit radostí. Vůně Vašeho potu nebude znát ani po třech dnech. Když nyní vejdu v létě do metra cítím jak se lidi potí... je to na zvracení. A když je vše ve Vás uvnitř živé, pak můžete v jednom tričku běhat celý týden, potit se a bude načichlé méně, než za pár minut na někom kdo je skladištěm odpadků. 

Přestanou Vám trnout nohy, bolet hlava, zmizí hemeroidy, dýchavičnost při cestě do schodů, zmizí rýmy, angíny, únava... je to jako návrat do života. Sníží se spotřeba potravin. Zmizí chuť na sladké, alkohol, cigárka, drogy... zmizí deprese i hlad. Já třeba osobně si nepamatuju kdy jsem měl hlad, a když jsem na návštěvě u rodičů, oni pořád něco jedí a jedí a maxi porce. Nechápu. Oni neznají ten ROZDÍL a proto jsou pro ně ty pocity po jídle normálem. Ale kdo zná ten rozdíl... tak je to masakr a nechápe proč se lidi tak týrají aneb jak mohli tak zdegenerovat. Člověk který žije přirozeně, zvládne z fleku zaběhnout 2500 m pod 12 minut a když doběhne cítí se svěžeji než kdyby vyběhl a jeho tep a dech je asi takový jako když člověk moderní vyjde do 1. patra po schodech. 

Běžnému člověku je z hladu špatně... protože se dávají do pohybu očistné procesy. Ale když není co čistit je hlad velice příjemný jako když větráte vydýchanou místnost. Neoslabuje ale posiluje ducha i tělo. Cítíte jasně tu duchovní dimenzi. 

Já musím neustále snižovat množství potravy, protože jsem přejezený toho dobrého. A když jsem přejezený hubnu, necítím se tak fajn. Tabulky a normy denního příjmu KJ jsem musel hodit do koše... protože to platí snad pro slony! Kdybych měl spočítat kolik KJ sním za den... nebude to více než 2000. Nejvýživnější & nejpotřebnější je pro mě voda, vzduch, slunce, pohyb a láska. Ten zbytek toho stačí opravdu malinko. Nyní bych potřeboval fyzickou práci na čerstvém vzduchu, než být zavřen v klimaterizované kanceláři u monitoru PC. 

V poslední době musím ředit i zeleninové a ovocné šťávy, protože ikdyž jím jen dužninu grepu je to hutné, jako bych jedl maso. Když bych se přejedl, tak mi nebude euforicky fajn a teplo, ale zima a únava. 

Abych Vás uvedl do obrazu, načrtnu zde asi takový průměrný můj den, všechny recepty mi poradila intuice a chuť... takže to dělá moc dobře mě. Čím jasnější máte tělo a mysl, tím jasněji slyšíte intuici, takže už na jazyku cítíte jestli tělo potravu chce, nebo nechce. Jestli je pro něj přínos nebo zátěž. A ono si řekne co chce samo... i mezi několika jablky si vybere to nejradostnější, protože to jde cítit... ta radost a svěžest... potěcha oka i ducha. 

Snídám převážně dužninu z půlky zralého a sladkého červeného grepu, oloupanou od té pokožky a rozmixovanou na pěnu ve 1dcl destilované vody, kterou si doma vyrábím. Když si chci udělat opravdu svátek a chuťovku, nechám pořádně si doma vyzrát meloun Galia. Rozkrojím (musí vonět) vydlabu dužninu zaliji do mixeru jen do poloviny tuhé hmoty a rozmixuju na pěnu. Galia nemá konkurenci. 

Dopoledne nejčastěji piju šťávu ze 3 pomerančů 1:1 s destilkou, nebo šťávu z jednoho zralého ananasu 1:1,5 s destilovanou vodou, nebo směs šťávy z červené řepy s jablkem 1,5:1. 

Na oběd si nejčastěji dávám zelený salát se zralým avokádem, nebo zelený salát s šťávou ze sladké mrkve nebo zelný salát s jemně umletým konopným semínkem (30g), nebo 0,5 kg jahod, nebo koktejl z mandlového mléka a malin, popř. ostružin, popř. borůvek. Ikdyž mražené a sušené je JINÉ... už trochu mrtvé... sušené víc mrtvé, než mražené. 

Pokud si chci dát pochoutku tak si dám mix ze sušených hrušek a sušeného banánu. S vodou je to taková přenídávka, lze přidat i skořici. Nebo kokteil z dobře zralého, pihovatého a skoro rozsolovitého banánu co krásně voní a dvou zralých skoro tekoucích hrušek. 

Někdy si dám rajčata cherry, jindy čtvrtku bílého zelí hlavně od středu je slaďoučké. Miluju i hrozny, broskve... ale jsou tak stříkáné, že je to spíš na ekzém. 

Hroznová šťáva to je nektar... stejně tak hrušková... jen ty postřiky. Proto upřednosťnuju to co je ve slupce, grep, kiwi, banán, pythaia, meloun, pomeranč. 

Na večeři jsou vynikající třešně, hrozno, nějaká šťáva nebo mix z ovoce, popř zeleniny. 

Můj jídelníček se tedy skládá převážně: Melouny, grepy červený, ananas, kiwi, jahody, maliny, borůvky, hruška, mrkev, červená řepa, jablko, zelí, konopné semínko, dýňové semínko, mandle, lískové ořechy, mák. Ořechy a semínka neloupané, nesolené ani neblanšírované. 

Moje nádobí je pak jen nůž, krájecí prkno, miska, mísa, sklenice, lžička, vidlička, Mixer PHILIPS HR 2860, který je malý a je to mlýnek a mixer v jednom (skvěle mele a seká). A pak odšťavovač. 

Tohle všechno funguje, jediný problém je vitamín B12. To jsem po různých pokusech s tabletkami, a injekcemi a šunkou nakonec nahradil buď 1-2 sardinkami značky Nekton Galera s čínským zelím, nebo 2x týdně smaženými kuřecími prsíčky s lehce spařeným bílým zelím. Sice je to humus co radost nepřináší ale zase to působí na nervy tak, že jsou odolnější vůči stresu velkoměsta a civilizace. 

Být v přírodě... v klidu a míru... tak není třeba B12 vůbec. 

Veškerou inspiraci najdete ve své intuici, ve svých pocitech a v pozorování reakcí. A když si pak zajdete na tradiční oběd... kterému jste kdysi holdovali... tak uvidíte jak se budete cítit unavení... utahaní a těžkopádní... a garantuju Vám, že si pokaždé řeknete už nikdy více než Vám zase otrne. 

Když zavřu oči moje moč chutná sladce jako kravské mléko. Kdysi jsem ji vypil i 2L za den a byl jsem jako sjetý nějakou příjemnou drogou. Příjemně a bez následné kocoviny... divil jsem se proč lidi chodí do hospody na bublinkované a hořké pivo, když mnohem lepší je moč. Ovšem tu jejich bych ani neochutnal. Potřeboval bych spíš moč nějaké ženy, co se stravuje stejně jako já, abych si srovnal hormony a snížil testesteron, který může za vypadávání vlasů a ochlupení. 

Takže zbavte se nemocí a závislostí, ozdravte ducha i tělo. Poznejte nový rozměr a prozářte svůj den svěžestí vnitřní. Víte kolik času a energie sžírá lidstvu vaření a umývání nádobí natož praní, a výroba deodorantů a pitomin dráždidel a léků, kterých jsou plné obchody? Odstraněním příčiny se neuleví jen Vám, ale celé Zemi. A věřte mi, že tak jak jde cítit popelnice na ulici, tak jde cítit každým pórem Vaší kůže, dechu, vibrace... to co se nosí pod tím kožovitým obalem. Ten pocit čistoty... co je v reklamě na vložky... ten to rozhodně není ať se umýváte 2x denně zvenku a navoníte čímkoliv... ulehnout vedle takového těla Vám pak bude stejně příjemné jako je nyní pro Vás příjemné ulehnout vedle bezdomovce na ulici... myšlenka na sex Vás ani nenapadne. Ovce i když se rok nemyje... oproti člověku voní. 

A když jsem u žen zmínil tu menstruaci, tak přechodem na přirozený způsob stravování se menstruace stane příjemnou a nekrvácivou záležitostí a může se stát že se úplně zastaví nebo omezí na 1-4 do roka podle stresu a vypětí kterému je žena vystavena. Nebude třeba totiž používat tento ventil k odtoku svinstva z těla. To jen lidské samice při menzes trpí... 

Pokud tohle není dle Vašeho gusta, ale přesto byste se něco dozvěděli o zákonech trávení budou Vám následující články Zásady správného trávení nebo Tabulka nutričních hodnot v této sekci k užitku. 

 

PRAKTICKÉ ČLÁNKY

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vnitřní hygiena

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Šankhaprakšálana

 

"Jeden z klíčů zdraví se nachází ve střevech. Organismus se intoxikuje systematicky a bez přerušení po celý život. Intoxikuje se jednak látkami, které do něj přicházejí zvnějšku se stravou, jež není vždy dobré kvality, ze vzduchu, který není dostatečně čistý, jednak následkem dietních chyb a konečně - a to především - produkty hnilobného kvašení zbytků potravy ve střevě při chronických poruchách trávení."

 

A. Bogomolec "Jak si prodloužit život?"

 

Jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí, prostě stáří, je tedy nahromadění toxinů v organismu vlivem autointoxikace. Každá živá buňka produkuje toxiny, které jsou přírodou určeny k vyloučení: prostřednictvím kůže, ledvin a plic. Podstatné je udržovat tyto orgány zdravé, neboť neplní-li dokonale své funkce, organismus se pomalu, ale jistě otravuje.

 

Existuje však zhoubnější zdroj autointoxikace: jsou to jedy, které pronikají stěnou střeva, a tím znečišťují celý organismus. Z toho plyne zajisté význam správné výživy, ale hlavně důležitost naprosto čistého střeva. Zde čtenář pokývá hlavou a řekne: "Ano, ovšem, zácpa! Cožpak není, jak nám to hlásali odedávna, původcem velkého množství chorob, a tak snad i nepřímou příčinou skoro všech našich potíží?" Stává se však, že i ti, kteří NETRPÍ ZÁCPOU, nebo aspoň si to myslí, mají přesto, aniž to tuší, trvalý zdroj intoxikace v tlustém střevě. Každodenní vyprazdňování střev totiž nevylučuje možnost zanášení sliznice sedimenty, které se postupně usazují a nejsou NIKDY odstraněny. Vyvolávají hnilobná kvašení, jejichž toxiny se nepřetržitě šíří po celém těle a působí zhoubně. Nehledě na to, že trvalé dráždění střevní sliznice může být příčinou mnoha zhoubných nádorů nebo alespoň zdrojem bujení. Případy nádorů tlustého střeva drží rekord ve srovnání se zhoubnými nádory ostatních orgánů těla. Zkoumáme-li lokalizaci nádorů střev, konstatujeme, že podobně jako jsou zatáčky na silnici místy zvýšené nehodovosti, existují i místa zvýšeného výskytu nádorů, a jsou to právě oblasti, kde ohyb tračníku způsobuje zpomalený "průchod" obsahu, tedy v místech nejvhodnějších pro zanášení a usazování na sliznici. Dokumentuje to uvedené schéma trávicího traktu.

 

Lokalizace případu rakoviny (z 41 779 případů)

Zácpa je ve skutečnosti stavem, při němž tračník není dokonale čistý a zbavený všech fekálií. Někdo může tedy chodit pravidelně každý den na stolici a přesto trpí, aniž by o tom věděl, chronickou zácpou se všemi důsledky, které jsou s tím spojeny.

Švýcarský lékař dr. A. Keller sestavil ve své knize Smrt přichází ze střeva následující tabulku, ve které jsou uvedeny důsledky zácpy.

Žaludek:

Ztráty napětí (tonu) žaludku, snížení žaludku, vředy, rakoviny. (Nehledě na to, že často je příčinou zápachu z úst.)

Ledviny:

Ledvinové kameny, ledvinové koliky.

Nervový systém:

Nespavost, deprese, zvýšená dráždivost, hysterie.

Dolní končetiny:

Zánět sedacího nervu, venostáza vedoucí k tvorbě městků (varixů).

Tračník:

Hemoroidy, rakovinná bujení (viz výše).

Játra:

Jaterní městnání, žlučové kamínky, intoxikace.

Apendix:

Chronický nebo akutní zánět.

Krev:

Anémie, patologické změny složení krve (které ovlivňují VŠECHNY orgány a VŠECHNY buňky).

Podbřišek:

Různá městnání krve, chronická infekce pohlavních orgánů (dělohy, vaječníků, vejcovodů), posun dělohy.

Kůže:

Různé vyrážky.

 

Opravdovou tragédií této zácpy způsobené nánosy je, že neexistují pročišťovací orgány mezi sliznicí tračníku a krevním oběhem: toxiny vniknou přímo do krve a rozšíří se do celého organismu dříve než se dostanou do zmíněných vylučovacích orgánů (kůže, ledvin, plic). Jestliže takto v tračníku vylučované jedy pronikají do krve po mnoho let, jak se velmi často stává, umíme si představit, jaké způsobí škody a jaké mají důsledky na stárnutí.

 

Propustnost stěny tračníku je značná, a proto je mnoho léků předepisováno ve formě čípků, které tímto způsobem pronikají přímo do krve. Pokud jde o projímadla, jsou to prostředky, které by člověk neměl nikdy brát bez doporučení lékaře. Sedavý způsob života je jednou z nedůležitějších příčin zácpy. Ásany a správná výživa v mnoha případech zácpu odstraní, ale k "dekarbonizaci" tračníku to nestačí. Klystýry jsou účinným příležitostným lékem, ale sliznici nevyčistí důkladně, jejich pravidelné užívání nejenže zácpu vůbec neléčí, ale činí ji téměř neléčitelnou tím, že se roztahuje tračník a zároveň narušuje jeho peristaltika.

 

Zkoumejme, jak problém řeší jóga.

 

K pravidelnému pročištění tračníku jogíni používají metodu samovymývání - basti, o níž se jenom zmíníme. K provedení basti, které spočívá v absorbování vody konečníkem a jejím následném vypuzení, je třeba umět provést naulí, což není dostupné všem a velmi obtížně se učí. Nevýhody klyzmatu se při tomto samovymývání neprojevují, poněvadž voda je nasávána vytvořením podtlaku a střevo tedy není roztahováno.

 

Ideální metodou je však šankhaprakšálana. Je jednoduchá, všem dostupná, má jedinečnou účinnost; kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže ani klyzma, a dokonce ani basti. Voda, kterou vypijeme, jde do žaludku, pak je vedena pomocí jednoduchých pohybů, jež jsou dostupné všem adeptům jógy, dokonce i začátečníkům, a prochází celým střevem až k východu. Cvičení se provádí tak dlouho, dokud voda nevychází tak čirá, jako byla na počátku.

 

Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje cvičení žádnou větší nesnáz, není spojeno s žádným nebezpečím, je doporučováno prakticky všem (výčet některých kontraindikací je uveden dále).

 

ŠANKHAPRAKŠÁLANA neboli VÁRISAR

 

znamená "gesto ulity", poněvadž voda prochází trávicí trubicí jako jednoduchou ulitou. Je to základní jógová technika. Je překvapující, že o tomto pročišfovacím cvičení nenacházíme žádnou zmínku v již tak rozsáhlé jógové literatuře vydané na Západě; nenacházíme ani nejmenší stopu technického popisu. To opět dokazuje, že jógu je nutno ještě objevovat!

 

Zde popisovaná technika představuje syntézu různých vyučovacích metod. Srovnávali jsme metodu Dhíréndru Brahmačárího z Dillí, výzkumného ústavu jógy v Lónavle a jógové nemocnice (u Bombaje) a konečně techniku užívanou svámím Satjánandou v Bihárské škole jógy v Monghyru.

 

PŘÍPRAVA

 

Ohřejte vodu, do níž přidáte sůl v poměru 5 až 6 gramů na litr, což představuje o trochu méně než je koncentrace fyziologického roztoku (1 neplná polévková lžíce na 1 litr vody). Voda musí být slaná, neboť v opačném případě by byla osmoticky absorbována sliznicí a vyloučena normální cestou ve formě moče a nikoli konečníkem. Zdá-li se vám příliš slaná, lze její koncentraci snížit na přijatelnější míru.

 

VHODNÁ DOBA

 

Nejvhodnější doba je ráno nalačno. Počítejte s tím, že celá očista trvá déle než hodinu, proto je k tomu vhodné nedělní ráno. Tento a ani příští den, neprovádějte žádné ásany ani násilné cviky. Vynecháte-li ásany, cvičení vám nezabere tolik času.

 

JAK POSTUPOVAT?

 

Následuje schéma celého průběhu pročišťování, vyjma pohybů nutných k zajištění průchodu vody trávicí trubicí, které budou uvedeny a popsány dále.

 

1. Vypijte sklenici teplé slané vody (o teplotě polévky připravené k jídlu).

 

2. Ihned potom proveďte předepsané cviky.

 

3. Vypijte další sklenici vody a proveďte sérii cviků. Střídavě pijte vodu a provádějte cvičení. Na rozdíl od vamanadhautí, kdy se voda hromadí v žaludku (což vyvolává nauseu - pocit na zvracení), během šankhaprakšálany voda přechází ihned do trávicí trubice, aniž by způsobovala zvedání žaludku.

 

Pokračujte střídavě v pití a cvičení, dokud nevypijete celkem šest sklenic. Pak je třeba jít na stolici. K prvnímu vyprázdnění dojde téměř okamžitě. Po normálních výkalech, tvarovaných, následuje stolice měkčí a potom tekutá (nažloutlá).

 

Když k vyprázdnění nedojde ihned, nebo nejpozději do pěti minut, znovu provádějte cviky, tentokrát bez pití vody, pak se vraťte na WC. Jestliže by se výjimečně ani potom nedostavil výsledek, je třeba navodit vyprázdnění pomocí klyzmatu o obsahu 1/2 litru zavedeného obvyklými prostředky (klystýr, irigátor). Je třeba, aby se vytvořil efekt sifonu (násosky); jakmile vyjde první stolice a "sifon" není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky.

 

Rada: pokaždé, když jdete na WC a použijete toaletní papír, vymyjte si konečník vlažnou vodou, osušte ho a případně ho natřete olivovým (nebo jiným) olejem, abyste předešli podráždění způsobenému solí. U některých "citlivých" jedinců může toto podráždění vyvolat nepříjemné pocity, kterým však lze snadno zabránit.

 

Po první stolici je třeba znovu vypít sklenici teplé slané vody, provést cviky, pak jít na WC, kde pokaždé dojde k vyprázdnění. Dále střídavě provádějte: pití - cviky - WC, dokud voda nevychází tak čistá, jako byla na počátku. Podle stupně nánosu v tračníku to odpovídá vypití 10 až 14 sklenic, zřídka více.

 

Jestliže jste spokojen s výsledkem, to jest voda je podle vás dostatečně čistá, můžete:

 

- bud' přestat; v tomto případě půjdete v následující hodině ještě několikrát na toaletu - to je jediná nevýhoda;

 

- nebo vypít tři sklenice vlažné NESLANÉ VODY a provést vamanadhautí (viz další kapitola). To přeruší sifon a zcela vyprázdní žaludek. Jogíni tradičně provádějí vždy po šankhaprakšálaně vamanadhautí.

 

PŘÍČINY NEÚSPĚCHU

 

Jestliže po vypití například čtyř sklenic cítíte, že obsah žaludku neprochází normálně do trávicí trubice, což vyvolává pocit přeplněnosti až nevolnosti, znamená to, že hrdlo vrátníku se neotevírá tak, jak by mělo. Ještě není všechno ztraceno: zopakujte dvakrát nebo třikrát sérii cviků bez pití vody. Vymizení pocitu nevolnosti znamená, že průchod je otevřen. Jakmile se sifon vytvoří, můžete už bez problémů pokračovat v postupu. Může se však stát, že u některých osob plynová bublina vzniklá kvašením zabrání vytvoření sifonu. V tomto případě stačí rukama stlačit břicho nebo provést sarvangásanu jako doplněk ke čtyřem dále popsaným cvikům. V nejnepříznivějším případě, to jest, že by voda vůbec nevyšla ze žaludku, jsou možná dvě řešení:

 

- provést vamanadhautí (viz další kapitola), to je vyprázdnit žaludek tím, že podráždíme kořen jazyka třemi prsty pravé ruky vyvoláme reflex zvracení;

 

- nedělat nic...; voda sama vyjde ve formě moči. PO CVIČENÍ je třeba si odpočinout a vyhnout se podchlazení.

 

PRVNÍ JÍDLO

 

Po šankhaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat následující pokyny:

 

Jíst nejdříve půl hodiny po cvičení a NEJPOZDĚJI jednu hodinu po skončení. Je výslovně zakázáno nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu.

 

První jídlo má obsahovat:

 

BÍLOU rýži (tedy ne rýži přírodní, jejíž buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě až rozvařenou: vařená rýže se má v ústech rozplývat. Může se podávat s tomatovou omáčkou, trochu osolenou, ale bez pepře. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíte sníst alespoň 4 dkg másla. Můžete je bud' nechat rozpustit na rýži, anebo sníst po lžičkách. V Indii se používá jedině "ghí" (rozpuštěné a pročištěné máslo), které se vmíchá do rýže. Rýži lze nahradit pšeničnou nebo ovesnou kaší či těstovinami (makaróny, špagety) posypanými strouhaným sýrem.

 

DŮLEŽITÉ

 

Rýže se nesmí vařit v mléce. 24 hodin po šankhprakšálaně není dovoleno pít mléko ani jíst jogurt. Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé pokrmy a nápoje (je to jeden z důvodů, proč je zakázán jogurt), ovoce a syrová zelenina. Chléb je dovolen při druhém jídle, které následuje po cvičení. Je možné jíst všechny tvrdé a polotvrdé sýry, jako například eidam, ale jsou zakázány tvaroh a kvašené sýry, jako např. camembert.

 

Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujte se však nadměrného množství masa.

 

NÁPOJE

 

Následkem požití slané vody se část tekutin vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice. To je součástí pročišťovacího procesu. Po tomto cvičení je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali byste v chození na toaletu. Naopak, během prvního jídla a po něm můžete pít vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty), minerální vodu bez nebo jen s malým obsahem kysličníku uhličitého. Není snad třeba ani dodávat, že alkohol, který neradíme ani v běžném životě, je během 24 hodin, které následují po cvičení, přísně zakázán.

 

Nikoho nepřekvapí, že se stolice objeví až po 24 nebo 36 hodinách. První stolice bude zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte.

 

Toto cvičení se má provádět nejméně dvakrát za rok. Průměrná frekvence bude čtyřikrát do roka, při změně ročních období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou cvičení provádět jedenkrát za měsíc. Dhíréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce. Toto cvičení opravdu není nepříjemné, i když známe příjemnější formu zábavy. Nenechme se ovlivňovat popisem: nejméně příjemné je pít slanou vodu, zbytek už nic není. Nicméně, pro labužníky navrhujeme připravit lehký bujón z pórku nebo jiné zeleniny, který jistě bude chutnější než teplá slaná voda. Jeden adept se nám dokonce svěřil, že používá polévkové kostky. Lidé trpící zácpou mohou provádět šankhaprakšálanu každý týden, ale pouze se šesti sklenicemi vody. V tomto případě celý cyklus potrvá asi půl hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva: neroztahuje stěny tračníku.

 

BLAHODÁRNÉ ÚČINKY

 

Prvořadý účinek se týká vylučování: dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno.

 

Lidé, kteří se domnívali, že nemají zácpu, i když téměř každý den chodí na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených hmotách třešňovou pecku spolknutou před několika měsíci! Co k tomu dodat? Pacienti jógové nemocnice v Lónavle, kteří jsou léčeni jógou pod vedením lékařů, žasnou, když zjistí, čím vším mohou být střeva pokryta v průběhu měsíců, a natož pak roků. Je neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů! Překvapuje vás, že se celý organismus v pravém slova smyslu intoxikuje takto vylučovanými jedy? Nepovažujte tato slova za příliš silná! Je-li málo lákavé připomínat si takovou situaci, je ještě méně lákavé se v ní nacházet. Provádějte tedy šankhaprakšálanu a zbavujte se všech nánosů, které znečišťují vaši trávicí trubici. Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den; její bezprostřední výsledky nejsou závratné. Ale brzy se projeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizením vyrážky na tváři a po těle. Když si zvolíte hypotoxickou stravu, tedy bez přemíry masa, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá velmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť se pročistí.

 

Toto cvičení není pouze negativní, čistě "vylučovací": je rovněž tonizující. Stimuluje játra - to se projeví na barvě první stolice - a ostatní žlázy náležející k trávicímu systému, především slinivku břišní. Lékaři v Lónavle s úspěchem léčili některé případy začínající cukrovky praktikováním šankhaprakšálany každé dva dny po dobu dvou měsíců; bylo to spojeno s vhodnou stravou a prováděním pránájámy a jiných jógových technik.

 

Zdá se, že Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní, vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávicí trubice má za následek správný metabolismus, a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.

 

KONTRAINDIKACE

 

Kontraindikací není mnoho.

 

Lidé, kteří mají žaludeční vřed, si samozřejmě musí šankhaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávicího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva - kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak tímto cvičením, prováděným mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech s vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou.

 

Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Znám alespoň jeden příklad šankhaprakšálanou radikálně vyléčené úplavice, kterou pacient předtím marně léčil několik měsíců. Tato technika by mohla být zajímavá i pro naši medicínu.

 

Toto cvičení je velmi účinným doplňkem léčby oxyuriázy (roupů). Tím, že se celý obsah střeva vyprázdní, červi i vajíčka vyjdou ven. Vzhledem k velkému množství klků ve střevech však některá vajíčka zůstanou ve střevě zachycena, proto šankhaprakšálana léčbu úplně nahradit nemůže.

 

PRO INFORMACI

 

V třítýdenní léčbě integrálního omlazování metodou kájakalpa se šankhaprakšálana provádí denně. Během prvních tří dnů se používá čistá slaná voda. Potom se šankhaprakšálana provádí s odvary různých zelenin (cibule, pórek, abychom jmenovali pouze druhy, které rostou u nás), aby se organismu znovu dodaly minerální látky. Některé rostliny se používají pro stimulaci celkového pročišťovacího procesu organismu. Čtenář pochopí, že pro trávicí trakt je to zatěžkávací zkouška, a že je proto nezbytný trvalý dohled odborníka.

 

K tomu, aby voda prošla celou trávicí trubicí, stačí provést následující čtyři cviky. Každý cvik se musí opakovat čtyřikrát střídavě na každou stranu, a to v dosti rychlém rytmu: CELÁ série netrvá déle než jednu minutu.

 

PRVNÍ CVIK

 

Výchozí postavení. Mírný stoj rozkročný, chodidla asi 30 cm od sebe, prsty rukou jsou propletené, dlaně otočené nahoru. Narovnejte záda, dýchejte normálně. Aniž byste otočili hrudník, ukloňte se nejdříve doleva, nezastavujte se v konečné poloze, znovu se vzpřimte a hned se ukloňte na druhou stranu. Tento cvik opakujte čtyřikrát, to je osm úklonů střídavě vlevo a vpravo, což potrvá CELKOVĚ asi 10 sekund. Tyto pohyby otevřou vrátník a při každém úklonu část vody vyjde ze žaludku směrem ke dvanácterníku a tenkému střevu.

 

DRUHÝ CVIK

 

Tento cvik způsobuje postup vody v tenkém střevě. Výchozí postavení je stejné, tedy mírný stoj rozkročný; upažte a pokrčte levou až se ukazovák a palec dotknou pravé klíční kosti. Pak proveďte rotaci trupu a protáhněte pravou paži co nejdále dozadu; díváte se na konce prstů. Nezastavujte se, ale vraťte se hned do výchozího postavení a pak proveďte pohyb na opačnou stranu. Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10 sekund.

 

TŘETÍ CVIK

 

V tenkém střevě bude voda postupovat při dalším cviku. Proveďte variantu kobry podle obrázku. Země se dotýkají pouze prsty nohou a dlaně, stehna tudíž zůstávají nad podložkou. Chodidla jsou od sebe vzdálena asi 30 cm (důležité). Když zaujmete tuto polohu, otočte hlavu, ramena a trup tak, abyste viděli opačnou patu (při otáčení vpravo se tedy díváte na levou patu). Nezastavujte se, vraťte se hned do výchozího postavení a zopakujte na druhou stranu. Tento cvik opakujte čtyřikrát, tj. osm otočení střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání 10 až 15 sekund.

 

ČTVRTÝ CVIK

 

Voda, která postoupila až na konec tenkého střeva, je dále vedena tračníkem při posledním, čtvrtém cviku. Třebaže je nejsložitější ze série, je dostupný všem cvičencům, s výjimkou osob, které mají potíže s koleny nebo meniskem

 

Tyto osoby použijí variantu popsanou na závěr. Výchozí postavení: dřep, chodidla vzdálena asi 30 cm, paty jsou vytočeny vně, takže jsou pod stehny a nikoli pod hýžděmi; ruce jsou položeny na kolenou, vzdálených od sebe asi 50 cm.

 

Otočte trup vpravo a klekněte si na levé koleno, před pravé chodidlo. Dlaně střídavě stlačují pravé stehno k levé straně a levé k pravé straně tak, aby stehna stlačovala po/ovinu břicha, a tím i tračník. Dívejte se vzad, abyste zesílili torzi trupu a stlačovali břicho.

 

Zatímco v předchozích cvičeních nezáleželo mnoho na tom, zda začnete na levou nebo na pravou stranu - pro toto cvičení je vhodnější stlačit nejdříve pravou stranu břicha, a tím především vzestupný tračník

 

Obrázek C ukazuje pohyb provedený na druhou stranu. Jako všechny předchozí, i tento cvik se provádí čtyřikrát, tj. osm pohybů střídavě vpravo a vlevo. Celková doba trvání: i5 sekund.

 

VARIANTA ČTVRTÉHO CVIKU

 

Jestliže čtvrtý cvik není proveditelný, můžete dosáhnout podobného výsledky pomocí varianty používané v jógové nemocnici v Lónavle. Viděl jsem tam nemocné, kteří snadno zvládli šankhaprakšálanu, i když před tím jógu nikdy nedělali. Tento pohyb je odvozen z ardhamatsjéndrásany. Podívejte se pozorně na obrázek všimněte si, že noha je prostě umístěna u vnitřní strany stehna a nikoli na vnější, jako je tomu v přípravné poloze pro ardhamatsjéndrásanu. Rameno se nedotahuje co nejblíže ke kolenu pokrčen nohy, naopak trup je mírně nakloněn vzad. Paže opřená o pokrčené koleno slouží jako páka k torzi páteře a k přitlačování stehna proti podbřišku.

 

Na rozdíl od ardhamatsjéndrásany toto cvičení má stlačovat pouze podbřišek, a proto se skrčená noha nesmí dotýkat žeber. Než začnete provádět šankhaprakšálanu, naučte se jeden cvik po druhém. Je to záležitost několika minut, neboť složitost je pouze zdánlivá. Neváhejte a... mnoho zdaru v pročišťování!

 

PŘEHLED CELÉHO POSTUPU

 

1. Vypít sklenici teplé vody osolené v poměru jedna neplná polévková lžíce na litr vody.

 

2. Provést celý cyklus popsaných cviků.

 

3. Vypít druhou sklenici a celý cyklus opakovat.

 

4. Takto pokračovat až po šestou sklenici.

 

5. Jít na WC a čekat na první vyprázdnění. Když se tak nestane do 5 minut, zopakovat cyklus cvičení bez pití vody. Jestliže se opět nedostaví výsledek, pak malý klystýr vyvolá střevní peristaltiku a navodí sifon.

 

6. Znovu vypít jednu sklenici, provést cvičení a vrátit se na WC.

 

7. Takto pokračovat ve střídání: voda - cvičení - WC až do uspokojivého výsledku. Jogíni pokračují, dokud voda nevychází tak čistá, jako byla na začátku.

 

8. Nakonec - nepovinně, vypít znovu dvě sklenice teplé vody, tentokrát bez soli, provést vamanadhautí, které odstraní všechnu vodu ze žaludku. Vamanadhautí vyprázdní žaludek, povzbudí játra, žlučník a slezinu a přeruší sifon. Pokud neprovedete vamanadhautí, nevzdalujte se po dobu jedné hodiny od WC.

 

9. Počkat alespoň půl hodiny než začnete jíst, ale v žádném případě nečekat s jídlem déle než jednu hodinu.

 

10. Pít až po prvém jídle, ne dříve.

 

***

 

Vamanadhautí

 

Na Západě se často projevuje určitá obava z jógových postupů vnitřního pročišťování, hraničící až s odporem. Výjimkou je snad jen nétí očista nosu.

 

Je to škoda, neboť tyto pročišťovací postupy tvoří nedílnou součást jógy. Zasluhují, aby byly více praktikovány, tím spíše, že ve skutečnosti nejsou tak strašné, jak by se z jejich popisu dalo předpokládat. Například o vamanadhautí, spočívajícím v naplnění žaludku vodou a jejím následném vypuzení, mi jednou někdo tvrdil: "Kdybych udělal toto dhautí, byl bych z toho týden nemocen, jako pokaždé, když mám zkažený žaludek!"

 

Jak chybný názor! Ve skutečnosti nelze srovnávat zvracení z nevolnosti a záměrné zvracení vody, aniž by nám bylo špatně. V prvním případě člověk zvrací, protože je mu špatně a nemůže trávit; zvracení samo o sobě je úlevou.

 

Proto až do konce této kapitoly se zbavte svých předsudků; můžete se k nim vrátit znovu po přečtení, pokud ovšem neusoudíte, že jsou neopodstatněné!

 

ETYMOLOGIE

 

vamana = zvracení, vrhnutí

 

dhautí = očista, pročišťování

 

Vamanadhautí tedy znamená "očista zvracením". Toto pročišťovací cvičení je někdy nazýváno "kuňdžala" neboli "gesto slona".

 

V pojednání Bhaktiságaragrantha se o tomto dhautí říká: "To, co je známo jako gesto slona, činí tělo imunním proti všem nemocem. Spočívá v naplnění žaludku vodou a jejím následném vyzvracení. Slon, který svým chobotem nasává vodu z řeky a chobotem ji také vypouští, si tak chrání své tělo přede všemi chorobami, a zrovna tak i člověk si může takto uchovat zdravé tělo. Stejně jako nádoba se čistí vodou, tak i my můžeme promývat žaludek teplou vodou." (Aštangajógavarnanda.)

 

Během pití vody stehna stlačují tračník, ale nikoli žaludek, který musí zůstat uvolněn.

 

Pak třemi prsty pravé ruky podráždíte nenásilně zadní část hrdla. Voda se snadno vyzvrátí, pokud je žaludek zcela naplněn. Levá ruka stlačuje žaludek a zvedá ho, aby se nabudil sifon. Vykulaťte záda a předkloňte se.

 

TECHNIKA

 

Ohřejte dva litry vody na teplotu mírně vyšší než je teplota těla - popřípadě přidejte lžičku soli a lžičku jedlé sody, aby očista byla ještě účinnější.

 

Poloha pro pití:

 

Správná poloha je poloha v dřepu; kolena od sebe, aby nestlačovala žaludek. Vypijte najednou slanou vodu až po naplnění žaludku. Je třeba vypít minimálně jeden litr vody, pokud možno dokonce litr a půl. Jestliže je vám slaná voda odporná, můžete případně pít čistou vodu. Pokud to vyvolává pocit zvracení, tím lépe!

 

Až vypijete co možná nejvíce vody, narovnejte se.

 

"Vrtění"

 

Před vrhnutím nechte vodu chvíli v žaludku a proveďte deset až dvacetkrát uddíjána bandhu. To vyvolá jiným způsobem nedosažitelnou vnitřní "očistu" předcházející hlavní fázi: vrhnutí.

 

VRHNUTÍ

 

Poloha: K tomu, abychom vodu vyzvrátili, je třeba respektovat určit velmi přesné pokyny. Nikdy nezkoušejte zvracet ve vzpřímené poloze.

 

Postupujte takto:

 

- dejte paty k sobě a...

 

- předkloňte se do pravého úhlu, jinak řečeno: trup do vodorovné polohy;

 

- před vyzvrácením vody levou ruku přitlačte do prohlubně žaludky a přitom trochu vtáhněte břicho jako při uddíjána bandze. Tento tlak ruky činí vyprázdnění snadnějším a úplnějším, neboť způsobuje již stoupání vody v žaludku až do místa, kde ústí jícen, což nabudí sifon Tímto způsobem bude vyprazdňování probíhat s menší námaho a menším počtem "pumpování", protože množství vyzvrácené vody bude pokaždé větší;

 

- spojte ukazovák, prostředník a prsteník levé ruky (ostříhejte si nehty na krátko, abyste si neporanili hrdlo; pokud dámy nechtějí obětovat nehty, ovážou si prsty sterilní gázou);

 

- otevřte ústa a vložte tři prsty co možná nejdále do zadní části hrdla. Tlak na kořen jazyka poblíž čípku obvykle stačí k vyvolání dávivého reflexu. Pokud ne, bude třeba se dotknout samotného čípku; podražděte zadní část hrdla a v duchu si představte zvracení. Ze začátku bude voda vycházet v malých proudech, ale po dvou třech pokusech bude při každé kontrakci vycházet větší množství;

 

- jestliže stáhnete svaly podbřišku, a tím vyvinete tlak odspodu nahoru na žaludek, zvracení vám půjde snadněji.

 

Mezi dvěma "zapumpováními" si trochu odpočiňte, klidně dýchejte, otřete si prsty a obličej.

 

Bezpochyby vás bude zajímat, jak vypadá vyzvrácená voda; konstatujete, že se zpěnila a zežloutla. Pokračujte tak dlouho, dokud voda bude vycházet. Při posledních zapumpováních v hrdle pocítíte hořkost což znamená, že byl vyzvrácen přebytek žluče a že jste dokončili správnou "očistu zvracením". Pak si můžete vzít poslední sklenici vody pi konečné vypláchnutí.

 

A to je vše!

 

Odpočiňte si několik minut než přistoupíte ke cvičení ásan. Půl hodiny nejezte.

 

KDY JE PROVÁDĚT?

 

Vamanadhautí se provádí nalačno a nejvhodnější dobou je ráno; přesto se v některých případech provádí s plným žaludkem. Stává se, že při rodinných či společenských povinnostech se účastníme příliš bohatých hostin nebo nás zdvořilost nutí, abychom jedli a pili více - mnohem více - než by bylo třeba. Po návratu domů riskujeme, že nás čeká špatná noc, plná nočních můr, že budeme špatně trávit, ráno mít kocovinu a že nebudeme schopni žádné seriózní práce. Nadměrné množství stravy způsobuje kvašení a poruchu celého trávicího systému. Jako řešení použijeme vamanadhautí, aby se tento přebytek odstranil co možná nejrychleji a nejúplněji. Je to nejmoudřejší rozhodnutí.

 

A JESTLIŽE NEZVRACÍME NIC NEBO PŘILIŠ MÁLO?

 

Co se stane, když někdo nezvrací snadno a voda zůstává v žaludku? Buďte bez obav: vyloučí se sama přirozenou cestou! Vytrvejte: s trochou praxe se vám to bude dařit čím dál tím lépe, s menším úsilím a bez nejmenší bolesti. Brzy se tohoto cvičení přestanete bát.

 

FREKVENCE

 

Někteří jogíni provádějí vamanadhautí každý den, ale na Západě se to nedoporučuje. Ve škole Dhíréndry Brahmačárí je noví žáci provádějí každý den po dobu 45 dní, pak stejnou dobu každý druhý den a tak dále až postupně dojdou k jednomu pročištění za týden, což při vyváženém způsobu výživy plně dostačuje. Na Západě můžeme tento rytmus přijmout hned od začátku.

 

KONTRAINDIKACE

 

Vamanadhautí nebudou provádět lidé s poruchami žaludku nebo trávicí trubice (vřed, rakovina atd.), ani lidé se srdečními chorobami nebo výraznou hypertenzí.

 

PROČ JE TŘEBA PROČIŠŤOVAT ŽALUDEK?

 

Předpokládáme-li, že příroda čistí žaludek automaticky, a že ho není třeba vůbec potřeba pročišťovat, jsme na omylu! Proč si čistíme zuby? I žaludek musí být pravidelně vymýván, nikoli z pouhé péče o čistotu, ale pro mnoho jiných důvodů a především kvůli jeho sliznici.

 

Prohlédněte si jazyk: je potažen? Jestliže ano, je velmi pravděpodobné, že tomu tak bude i u stěny žaludku. Slizovité hleny, které činí sliznici lepkavou, pokrývají milióny žláz vylučujících žaludeční šťávy a brání tak jejich činnosti; trávení nebude moci probíhat dokonale. Výměna látek bude tím lepší, čím čistší budou stěny žaludku.

 

Kromě toho, náš nepříjemný zvyk jíst příliš rychle, hltat - tachyfagie, řečeno vědecky - činí potřebu mít žaludek "v plné formě", aby trávení mohlo probíhat v přijatelných podmínkách, tím naléhavější.

 

"Bude-li můj žaludek trávit lépe, nebudu tloustnout?" Nadbytečný tuk si však vyrábíte právě vinou nesprávné látkové výměny a nikoli proto, že váš žaludek tráví příliš dobře! Jestliže je váš trávicí systém v dokonalém stavu, jestliže se správně stravujete, bez nadměrného množství potravy, které způsobuje tloustnutí (tuky, cukry, alkohol), a jestliže dýcháte normálně, zůstane vaše váha stabilní - tato stabilita je ostatně známkou zdraví a biologické rovnováhy.

 

Normální žaludek a Roztažený žaludek

 

Snížená část žaludku se nikdy nevyprázdní. Strávené zbytky tam kvasí, stanou se kyselými a při dalším jídle se promíchají s čerstvou stravou.

 

Na druhé straně je nezbytné pravidelně odstraňovat zbytky ze žaludku, jehož kapsovitý tvar každý zná z knih o anatomii. U mnoha civilizovaných osob spodní část žaludku není zcela normální. Mají žaludek deformovaný, roztažený přemírou stravy (zejména ti, kteří jedí mnoho polévky). Tatáž deformace se může vyskytnout dokonce i u některých vegetariánů, kteří konzumují příliš mnoho zeleniny. Následkem toho se žaludek nikdy zcela nevyprázdní a stále v něm zůstávají zbytky, jejichž změny vyvolávají překyselení a pálení žáhy. Při dalším jídle se tyto zbytky promíchají s čerstvou stravou, což nepříjemně ovlivňuje trávicí proces a končí podrážděním žaludeční a střevní sliznice. Jógová cvičení samotná tuto situaci pomáhají korigovat díky některým ásanám, zejména obráceným polohám. Jejich účinky je však třeba doplnit radikálním a jedinečným prostředkem, jakým je gesto slona. Všechny zbytky se vyloučí a žaludek se zcela pročistí. Zkušenosti dokázaly, že tím zdraví velmi získá.

 

DALŠÍ BLAHODÁRNÉ ÚČINKY

 

Jak prokázala moderní chirurgie, je docela možné být relativně zdráv i po odnětí žaludku. Ale pokud máme žaludek, musí být udržován v dokonalém stavu; tím spíše, že musí snášet nefyziologické situace neustále narušující trávicí činnost - jak je tomu u všech osob, jejichž žaludek je roztažený a snížený.

 

Vamanadhautí působí příznivě při nadýmání, dyspepsii, pálení žáhy a překyselení žaludku. Moderní medicína to pochopila: provádí rovněž výplachy žaludku, ale prostřednictvím sondy (což je samozřejmě prováděno u hospitalizovaných osob); v ostatních případech je však nejlepší metodou vamanadhautí. Vlivem uddíjána bandhy je voda v žaludku, určená k vymývání, vystřikována silou všemi směry, a dokonce postřikuje jeho horní část, zatímco při použití sondy se proplachují především spodní a střední části žaludku. Navíc použití sondy nevyvolává mohutné reflexní reakce popsané dále. Kromě toho, vamanadhautí nedráždí jícen tak jako gumové sondy, nevyžaduje žádné přístrojové vybavení ani pomoc jiné osoby. Provádí se doma, kdy se vám zachce.

 

PŮSOBENÍ NA SVALY

 

Reflex zvracení je vyvoláván centrem umístěným v prodloužené míše u kořene mozku, ale obsah žaludku je vypuzován díky mohutným kontrakcím bránice, jakož i dalších svalů břišního lisu, které jsou tak posilovány.

 

ÚČINKY NA OBEZITU

 

Je paradoxní, že lepší zpracování potravy, jako důsledek vamanadhautí, zabraňuje tvoření tukové tkáně (viz výše).

 

PŮSOBENÍ NA JÁTRA, STŘEVA, LEDVINY ATD.

 

Mohutná kontrakce bránice působí přímo a mechanicky na játra, ale vamanadhautí také reflexně reguluje funkce jater. Rovněž střeva jsou stimulována (také reflexně) a i ledviny se podílejí na všeobecné aktivaci, z čehož plyne zvýšené vylučování moči. Také srdce a plíce, třebaže jsou umístěny výše, mají prospěch z kontrakce bránice, která je tonizuje. Ostatně i některým kardiakům by tato mohutná činnost bránice mohla být prospěšná (viz však Kontraindikace).

 

ZÁVĚR

 

Nevěřte své přirozené - a pochopitelné - averzi vůči vamanadhautí při němž se vám vybavují nepříjemné vzpomínky na zažívací poruchy Provádějte je každý týden, váš žaludek vám za to bude vděčný; vynahradí vám to zlepšeným a snadnějším trávením, nemluvě o všech ostatních hygienických výhodách, které jsme podrobně popsali výše.

 

***

Dantadhautí

 

Kulturní člověk si myslí, že pro svou zubní hygienu dělá maximum, když si ráno a večer vyčistí zuby zubní pastou a dvakrát do roka zajde k zubaři. Má skutečně pravdu?

 

Dříve než odpovíme, vyslechněme Are Waerlanda, slavného švédského dietologa, který pobýval na počátku století v severním Švédsku mezi statnými rolníky a dřevorubci žijícími ve vesnicích izolovaných od ostatního světa. Tito lidé vedli život, který můžeme hodnotit jako "primitivní" a neznali žádný komfort a luxus města; těžce pracovali na polích a v lese. Na Are Waerlanda zapůsobil jejich překvapivě dobrý zdravotní stav. I ti, kterým bylo přes 80 a 90 let, si udrželi pevné a pružné tělo, měli jasné oči, červené tváře a husté vlasy. Nejvíce ho překvapilo, že jejich chrup byl bez jediného kazu.

 

Jeden statný devadesátník, sedící na kmeni stromu před svým obydlím, mu jednoho dne vyprávěl příběh svého bratra Antona, který se vrátil na statek po 10 letech prožitých v Narviku. Během dlouhých zimních večerů jim u plápolajícího ohně vyprávěl o zázracích města; celá rodina ho v tichosti a s obdivem poslouchala.

 

Jednoho dne matka spatřila Antona, jak pobíhal sem a tam po stáji, přitom se šklebil a komicky rozhazoval rukama. Zavolala otce a oba se ho znepokojeně vyptávali, co se děje. Odpověděl jim se slzami v očích: "Bolí mě zuby!" Otec i matka propukli ve smích: "Zuby nemohou bolet! Zuby jsou jako kaménky a ty nemůže nic bolet!" "A to bylo naše první setkání s bolestmi zubů," uzavřel starý muž. "Před tím jsme o nich nikdy neslyšeli."

 

Vše se změnilo od toho dne, kdy se páni z vlády ve Stockholmu dozvěděli o primitivním způsobu života těchto vesnic ztracených uprostřed lesů, odříznutých od okolního světa, a rozhodli se tam vybudovat cesty.

 

Když byly postaveny, jako prvý se ve vsi usídlil obchodník a na těžkých vozech zdaleka dovezl bílý cukr, čokoládu, tabák, cigarety, likéry atd. Pak se tam usadil pekař a před zcela ohromenými vesničany vyndaval z pece chléb bílý jako sníh (pokrývající v zimě jedle) a pečivo, až se labužnicky olizovali. Brzy ho následovala zdravotní sestra s lékárničkou; o několik let později se zařídil zubař se svými kleštěmi, vrtačkami a bílým pláštěm. Po padesáti letech, kolem roku 1950, když se Are Waerland vrátil do vesnice, mnoho dívek mladších dvaceti let mělo již umělý chrup.

 

Dovolte mi, abych přidal jednu vzpomínku z mládí. Ve škole malého provinčního městečka, navštěvovaného jak chlapci z města, tak syny farmářů, jsem měl jednoho přítele, Petra, veselou kopu, se kterým jsme se navyváděli takových kousků, že kdyby o nich naše mámy věděly, třásly by se strachy. Jedna věc se mi u Petra zdála záhadná, nepochopitelná: jeho upřímný smích odhaloval zuby tak bílé, že jsem mu je záviděl, a přesto neznal kartáček na zuby, zatímco moje matka striktně bděla nad tím, abych si čistil zuby dvakrát denně. A Petrovy zuby zůstávaly bílé navzdory černému a tvrdému chlebu, s nímž se jeho krásné zuby potýkaly v poledne v jídelně, tomu chlebu, který jeho matka pekla každý týden z mouky, kterou otec přivážel ze starého vodního mlýna na rozvrzaném trakaři. Zdálo se mi nespravedlivé, že Petra nikdy nebolely zuby, i když se o ně nestaral, zatímco můj otec mne již několikrát dotáhl k zubaři bez ohledu na můj pláč a mé protesty.

 

Co měli tedy společného švédští venkované a můj přítel Petr! Chléb! Švédští venkované se živili chlebem, který pekli na statku dvakrát nebo třikrát do roka ve velkém množství. Zhotovovali bochníčky silné dva centimetry s otvorem uprostřed, aby je mohli navlékat na dlouhé dřevěné tyče a nechat je sušit v kuchyni. Po několika týdnech bochníčky ztvrdly a byly jako kámen. Aby se rozlomily, bylo třeba je uchopit oběma rukama a vší silou s nimi udeřit o železnou tyč zatlučenou v ohništi. Are Waerland tvrdí, že ještě nikdy nejedl tak chutný chléb. Spolu s máslem a domácím sýrem tvořil kompletní jídlo, které způsobovalo značné slinění, ale vyžadovalo pevný chrup a svalnaté čelisti, aby se mohl požít.

 

A to je základ zubní hygieny: jíst tvrdé pokrmy, které nutí k žvýkání, dávají zubům možnost pracovat a masírují dásně.

 

To je také důvod, proč moderní strava - složená z měkkých a vařených pokrmů, jejichž zpracování se zuby neúčastní - způsobuje degeneraci našeho chrupu. Už nežijeme na vesnici, ale kdo nám brání v tom, abychom konzumovali tvrdý celozrnný kvašený chléb, který odolává noži i zubům? Tento chutný chléb budete jíst s radostí a vaše zuby zároveň dostanou svou každodenní dávku gymnastiky. Dobře rozžvýkaný a prosliněný chléb budete snadno trávit. Jezte tedy černý a tvrdý chléb, chroupejte karotku: ušetří vám to hodně návštěv u zubaře.

 

Jestlipak víte, že vaše zuby a kůže žraloka mají stejný základ? To však není důvodem, proč se k ošetřování zubů doporučuje mořská sůl! I když sůl není čistícím prostředkem, dobře čistí a díky svým osmotickým a hygroskopickým vlastnostem podporuje prokrvení dásní. Sůl rovněž aktivuje slinění; slina je nejlepší aseptický prostředek ústní dutiny. Masáž a mořská sůl oddělují odumřelé buňky od sliznice, nánosy na zubech jsou odstraňovány. Mořská sůl rozpouští zubní kámen, brání jeho usazování, uchovává nebo obnovuje normální fyziologickou rovnováhu úst. Zdravé dásně jsou zárukou zdravých zubů. Po několika dnech jsou zanícené, měkké a krvácející dásně opět růžové a pevné, vrátí se ke krčkům a dobře drží zuby, kterým hrozilo obnažení.

 

ČEMU SE VYHNOUT...

 

K tomu, abychom si udrželi zdravé zuby, je třeba mimo jiné respektovat následující pravidla:

 

1. Pozor na cukr! Jeden švýcarský specialista tvrdil, že "bez cukru není kazu". Cukr tím, že modifikuje chemismus ústní dutiny, podporuje kazivost zubů: dále už nemusíme hledat původ děsivé degenerace chrupu našich dětí. Nezřídka vidíme i u malých dětí již pokročilé a četné zubní kazy. Zvlášť škodlivé jsou lepkavé bonbóny, protože cukr zůstává dlouho v kontaktu se zuby. Když sníte sladký zákusek, pečlivě si vypláchněte ústa čistou vodou.

 

2. Ušetřte zuby příliš kontrastních teplot, jako je například pití horké kávy po zmrzlině; může to poškodit sklovinu a způsobit její popraskání.

 

A CO DĚLAT...

 

1. Svítí-li slunce, poskytněte sluneční paprsky nejen pleti, ale široce otevřte ústa, rty co nejdál od sebe, abyste mohli odhalit dásně a nechte sluneční paprsky proniknout do celých úst; ultrafialové paprsky prostupují sklovinou a do hloubky pročišťují tkáně, aniž by je dráždily. Zakloňte hlavu a ozařujte zadní část hrdla: opájejte se sluncem!

 

2. Když si během dne vzpomenete, přitiskněte špičáky dolní čelisti proti špičákům horní čelisti, přičemž dolní řezáky zůstanou trochu vzdálené od horních, a stiskněte žvýkací svaly. Pak svírejte a uvolňujte silou čelisti: tím zuby rytmicky zapadají do zubního lůžka. Takto masírujeme tkáň do hloubky, což doplňuje masáž dásní a stimuluje prokrvení dokonce až uvnitř zubů, které mají jemnou, ale důležitou sít krevních cév. Toto cvičení opakujte několikrát denně. Jedna nebo dvě minuty každého cvičení zajistí výborné prokrvení celého chrupu a napomůže udržet jej v dokonalém stavu. Není to pro vás časová ztráta a může se provádět kdekoliv, dokonce i při řízení auta!

 

Chcete-li si toto vytisknout zkopírujte celý obsah této stránky do wordu, abyste to měli i s obrázky a pak to ukažte mladým lidem, páč co druhý člověk má dnes na pleti nějakou tu vyrášku... výjimku tvoří snad jen občané snědší pleti. Kdysi jsem si myslel že, geny se během života nemění, ale pak jsem viděl děti jedné gymnastky a byly zakrnělé... takže bacha na to abyste nemuseli za své chyb platit i na svých dětech. Hromadná degenrace bílé rasy díky prodeji lacinných a rychlých potravin si vybere brzy daň. Pokud chcete mít děti... párujte se s divochy... s těmi co mají geny ještě nepoškozené civilizačním pokrokovým pohodlím. Jinak brzy půjde největší část vašich daní na zdravotnictví... A nezapomeňte, že to co dobře chutná... vás nutí jíst ve velkém množství! Snad vám to bude k užitku... a nesejdete se tak brzy se svým sousedem v poradně pro alergiky. 

 

Slepý Osel

 

Škola Slepého Osla

Praktické články


Zásady správného tráveníKaždá potravina obsahuje bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny a minerální látky. Každý produkt, aby byl stravitelný, by se měl konzumovat tak jak ho stvořila příroda, tedy samostatně. Jsou však i jisté možnosti, které se dají kombinovat a přitom nenaruší trávení a nevedou tak ke ztrátám v přijmu živin. Sice se dá zkombinovat dle chuti cokoliv ale co to udělá v žaludku může mít těžké následky. Nezáleží tedy na tom co všechno člověk sní, ale na tom co z toho vlastně stráví.

S potravou kterou sníme se může stát jen jedna z následujících tří věcí:

a) Potravu strávíme a tělu dodá živiny

b) Potrava začne kvasit vlivem cukru z ovoce nebo škrobu z obilovin a škrobové zeleniny.

c) Potrava začne zahnívat vlivem nestrávených bílkovin.

Co způsobuje problémy s rychlým trávením a účinným vstřebáváním živin

a) Míchání potravy, která se svým chemickým složením k sobě nehodí.

b) Konzumace potravin tepelně zpracovaných a jinak upravených přetvořením na mrtvou stravu.

c) Konzumace potravin v nesprávném sledu vzhledem k jejich době potřebné k trávení. Typickým příkladem je po vydatném obědě jablíčko, salátek, zákusek, pivečko, colu nebo kafíčko.

d) Konzumace kyselinotvorné potravy.

e) Přejídání a nebo hltání.

f) Konzumace potravy při nevhodném duševním rozpoložení a tělesném zaměstnání.

g) Konzumace potravy obsahující sladidla, koření, oleje, octy atd.

h) Konzumace vařené stravy.

Potravu zhlediska trávení dělíme na bílkoviny, škroby a cukry

Mezi bílkoviny řadíme: ořechy a semínka, suché luštěniny, dužninu kokosu, maso, vejce, mléčné výrobky.

Mezi škroby řadíme : banány, arašídy, dýně(kulatá), zimní dýně, dužnina kokosu, kukuřice, čerstvý hrách, artyčoky, brambory, všechny obilniny a luštěniny (kromě soji), mrkev, tuřín, červená řepa, rutabaga.

Mezi neškroby řadíme : ovoce, alfa alfa klíčky, chřest, bambusové výhonky, nať červené řepy, brokolice, zelí, nať celeru, růžičková kapusta, pažitka, "collards", pampeliškové listí, čekanka, česnek, zelené fazolky, kapusta, pórek, salát, nať hořčice, okra, cibule, petržel, ředkvičky, rebarbora, špenát, šalotka, fazolové lusky, tuřín, řeřicha, nať tuřínu, petržel a jiné listové a naťové zeleniny

Vyjímka : arašídy a fazole, jsou i bílkovina i škrob a tedy nestravitelné.

Mezi tuky řadíme : avokádo, olivy a oleje.

Mezi sladké ovoce řadíme : datle, sladké víno, sladké hrušky, sušené ovoce.

Mezi polosladké ovoce řadíme : meruňky, brusinky, borůvky, jahody, nektarinky, maliny, ostružiny, sladký angrešt, mango, bezinka, oliva, čerstvý fík, sladké jablko, třešně sladké, sladké broskve, sladké ryngle, tomelo.

Mezi kyselé ovoce řadíme : pomeranče, ananas, kyselé jablka, kyselé ryngle a švestky, citróny, grepy, kyselé broskve, limetky, kyselé víno, rajčata, višně, kyselý angrešt, kyselé hrušky.

Zkrátka kyselost dle PH (https://www.eidusa.com/Theory_pH_FOOD.htm nebo lakmusový papírek).


Hlavní pravidla :

1) Všechno co obsahuje v dužnině semena jsou plody. Mezi plody řadíme proto i rajčata, okurky a dýně a proto by se neměly konzumovat nikdy se zeleninou. Maximálně se zeleninou chudou na bílkoviny a škroby.

2) Ovoce jíst jen jako samotné... a když kombinovat tak jen kyselé s kyselým či polosladkým nebo sladké se sladkým či polosladkým, ale nikdy né kyselé se sladkým... Avokádo je bohaté na tuky a nejlépe je ho kombinovat s neškrobouvou zeleninou, s kyselým ovocem ale nikdy ne se sladkým ovocem.

3) Jez bílkoviny se zeleninou neobsahující škrob. Zelenina chudá na škrob se hodí k zelenině, která je zároveň i ovocem jako rajčata (ne sladká a kyselinu obsahující plodová zelenina).

4) Cukr, sirupy a sladidla včetně medu by se neměly nikdy užívat k dochucování žádné potravy.

5) Když už tuky (oleje apod), tak pouze se zeleninou neobsahující škrob nebo na škrob velmi chudou.

6) Sladké ovoce jez jen s dalším sladkým nebo polosladkým ovocem. Kyselina z kyselého ovoce by zpomalila trávení cukernatých látek, což by vedlo ke kvasu.

7) Polosladké ovoce jez jen buď s kyselým nebo jen ze sladkým nebo zase s polosladkým, ale nikdy ne ze sladkým a kyselým současně.

8 ) Melouny pouze samostatně. Jsou nejrychleji stravitelné a skombinované s čímkoliv vyvolají okamžitě kvas.

9) Zeleninu neobsahující škrob můžeš kombinovat mezi sebou, nebo s proteiny a nebo se škrobem ale nikdy ne s proteiny a škrobem současně.

10) Mléku se vyhni a pokud už tak jen samostatně.

11) Kyselé by se nikdy nemělo konzumovat se škroby. Kyselina totiž okamžitě přeruší trávení škrobu. Zničí ptyalin ze slin který je ke trávení škrobu nezbytně nutný. Takže kdo si nakypřuje obilné kaše jablky, tomu to leží pak v žaludku jako olovo a ačkoliv si libuje jak je syt... napáchá na sobě mnohem více škody než kdyby si dal maso... a nehledě na to kdyby k tomu ještě přidal med nebo hrozinku. Ale obchod s mysli jenom kvete.

Zdroje:

Tajemství všech nemocí (Wandmaker)
https://www.thefruitpages.com/acidsweet.shtml


Hlavní zásady kombinování potravy

Kyselé ovoce :

- a bílkoviny: Špatná kombinace. Citrusové ovoce, rajčata, ananas, jahody a další kyselé plody by se neměly kombinovat se sýry, vejci, ořechy. Jestliže jste nemocní, vyhněte se kyselému ovoci obzvlášť, kromě citrónů a limetek pro jejich schopnosti detoxikační.

- a škroby: Špatná kombinace. Kyselina okamžitě neutralizuje trávící enzymy a následkem je, že potrava v žaludku zahnívá.

Sladké ovoce :

a bílkoviny & a škroby & a kyselé ovoce : Špatná kombinace. Cukru obsaženému ve sladkém ovoci by nemělo nic bránit průchodem žaludkem do dvaceti minut. Okamžitě vzniká kvas jestliže dojde narušení jeho trávení jinými potravinami. Cukr a škrob je navíc kombinace ještě dalších potíží. Cukr v ústech na sebe váže sliny, a tím vysává ptyalin tolik nutný ke strávení škrobu. Jestliže je škrob ochuzen o ptyalin cukrem, medem, melasou nebo sladkým a sušeným ovocem... výsledkem je lihový kvas. Kvas je nevyhnutelný jestliže se cukry zdrží v žaludku vlivem škrobu, bílkovin a nebo kyselého ovoce. Cukr navíc ještě snižuje schopnost vylučování žaludečních šťáv.

Bílkoviny :

a škrob: Špatná kombinace. Bílkoviny potřebují kyselé šťávy a škroby zásadité... výsledkem je hniloba bílkovin a kvas škrobů.

a tuky: Špatná kombinace. Jestliže potravina obsahuje bílkovinu obsahuje zároveň už i tuk vhodného složení. Naše tělo si vystačí s minimem tuků. Tuk zpomaluje vyměšování trávících šťáv, snižuje účinnost pepsinu a kyseliny chlorovodíkové nezbytné pro trávení bílkovin. I sebemenší množství tuku je schopno snížit trávící schopnost organismu až o 50%. Uživejte tedy tuky s opatrností a nepoužívejte jiné tuky než tuky Avokáda a ořechů.

a jiné bílkoviny: Špatná kombinace. A je jedno jestli se blíkoviny liší původem složením nebo koncentrací. Kyselost žaludečních šťáv pro jednotlivé druhy bílkovin není stejná vzniká tak těžce stravitelná hmota která zahnívá.

Škrob :

a tuky: Špatná kombinace. Tuk brzdí odchod stráveného škrobu do střeva a to vede ke kvasu. Jestliže jíte tuky s listovou zeleninou a natěmi, pak je jejich brzdná schopnost pozastavena.

a jiné škroby: Špatná kombinace. Následky jsou ještě horší než u jiných kombinací. Zeleninu s mírným obsahem škrobu lze kombinovat se zeleninou s větším obsahem škrobu např. mrkev a brambory, ale nikoliv s obilninami a luštěninami.

Avokádo :

Ačkoliv neobsahuje mnoho bílkovin ve srovnání s ořechy, přesto jich obsahuje víc než mléko a navíc bílkoviny avokáda jsou vysoké biologické hodnoty. Nejlépe je jíst s listovou zeleninou a natěmi, protože to ještě zlepší jejich vstřebávání. Dále pak lze avokádo kombinovat s nakyslým nebo kyselým ovocem. To je dokonce lepší kombinace než když se kombinuje listová zelenina s ovocem. Protože avokádo obsahuje málo bílkovin, lze jej zkombinovat i s brambory nebo jinými škrobovitými jídly za předpokladu, že součástí této kombinace je i listová zelenina. Avokádo by se nemělo nikdy kombinovat s ořechy a semeny.

Kyselé ovoce se může kombinovat s nakyslým ovocem. Tato kombinace je nejlepší když je většina ovoce kyselá. Nikdy nekombibujte kyselé ovoce se sladkým. Rajčata nekombinujte s žádným ovocem, ale maximálně je lze kombinovat s listovou zeleninou bez obsahu škrobu.

Nakyslé ovoce lze kombinovat se sladkým ovocem... zejména když chceme dosladit pro lepší chuť. Pro lidi s oslabeným trávením jsou banány však nejlepší jako samostatné jídlo. Ostatní je mohou zkombinovat s datlemi nebo rozinkami, sladkým hroznovým vínem a jiným sladkým ovocem a listovou a naťovou zeleninou. Sladké a sušené ovoce by se mělo používat zřídka, protože cukr je vněm koncentrovanější a snadno může dojít ke kvasu když se neodhadne kyselost ostatních plodů v kombinaci. Proto je vhodnější toto ovoce vždy kombinovat jen s listovou a naťovou zeleninou.

Kombinovat ovoce jen s čerstvou listovou a naťovou zeleninou. Tyto kombinace ještě dokonce zlepší trávení ovoce.

Listová zelenina se velmi dobře hodí ke všem jídlům a měla by tvořit většinu vašeho jídelníčku. Během týdne jezte rozmanité druhy zeleniny jak je to jen možné. Zelenina především bez obsahu škrobu zanechá žaludek beze změny, pokud ovšem nepoužijete nějakou olejnatou zálivku která celé trávení zkomplikuje.

Melouny nekombinujte s ničím. Mnoho lidí se o této kombinaci a sakutními přiznaky přesvědčilo na vlastní kůži. Meloun je tak snadno a rychle stravitelný, že cokoliv se sním zkombinuje znamená zahájení kvasu.

Vyhněte se příliš zralému ovoci, to je rovněž jedna z příčin zažívacích potíží.

Obiloviny a luštěniny je nejlépe jíst naklíčené. Klíčením přejdou do stavu živé zeleniny a jsou obohaceny kyslíkem. Staly se tedy potravou předtrávenou. Jiné semena lze klíčit také.

Vodu by jste měli pít zásaditou po celý den. Žádné bublinky. Nedovolte aby vznikla žízeň... nepřehánějte to abyste se neodvodnili. Nepijte velké množství najednou. Lepší je mít neustálý příjem vody což zlepšuje detoxikaci. Nepijte však během jídla ani po jídle (v závislosti na složitosti kombinace) abyste neředily trávící enzymy. Voda je potrava v nejlepší jakosti jaká může být. Vyhněte se všelijak zpracované vodě (i destilované) za účelem většího zdraví.


Zdroj : https://www.thewolfeclinic.com/newslette ... r0002.html

Tabulka kombinování potravin podle Dr. Sheltona

  

B

Š

T

MV-S

MV-K

Z-NŠ-V

Z-S

O-K

O-P

O-S-S

M

 B

--

--

--

--

--

+

+

-*

--

--

--

 Š

--

+

+

--

--

+

+

--

++

-

--

 T

--

+

+

++

++

+

+

+

+

+

--

 MV-S

--

--

+

+

+

-

-

++

++

--

--

 MV-K

--

--

+

+

+

-

-

++

++

++

--

 Z-Č-V

+

+

+

-

-

+

+

-

++

-

--

 O-P

--

--

+

++

++

-

-

+

+

+

++

 O-K

--

--

+

++

++

++

++

+

+

-

++

 O-S-S

-

-

+

-

++

-

-

-

+

+

++

 M

--

--

--

--

--

--

--

--

++

++

+


 

Škola Slepého Osla

Praktické články - Tabulka nutričních hodnot


[ ZÁKLADNÍ ] - [ BÍLKOVINY ] - [ UHLOHYDRÁTY ] - [ TUKY ] - [ VITAMÍNY ] - [ MINERÁLY


Název potraviny
(česky)

Energie
8350 KJ

DD
(%)

Bílkoviny
50 g

Tuky
64 g

Škroby
297 g

Voda
(g)

0
Krev

A
Krev

B
Krev

AB
Krev

PH
stav

Zas&Kys
tvorba

Jin&Jang
energie

Název potraviny
(anglicky)

 Alfa alfa klíčky raw

96.30 

1.00 

4.00 

0.70 

2.10 

92.80 

--

++

00

++

?

ZsT-S

Neut

 Alfa alfa sprouted raw

 Ananas raw

209.00 

2.00 

0.50 

0.10 

13.10 

86.00 

00

++

++

++

3.60

ZsT-E

Jin-E

 Pineapple raw

 Angrešt raw

184.00 

2.00 

0.90 

0.60 

10.20 

87.90 

00

00

00

++

3.00

ZsT-S

Jin-M

 Gooseberries raw

 Avocádo raw

502.00 

6.00 

2.20 

10.10 

8.00 

78.80 

--

00

--

--

6.40

ZsT-S

Jin-E

 Avocado raw

 Banány raw

373.00 

4.00 

1.10 

0.30 

22.80 

74.90 

+-

--

++

--

5.10

ZsT-S

Jin-E

 Bananas raw

 Borůvky raw

239.00 

3.00 

0.70 

0.30 

14.50 

84.20 

+-

++

00

00

3.18

KyT-M

Jin-M

 Blueberries raw

 Brambor & slupka raw

243.00 

3.00 

2.60 

0.10 

12.40 

83.30 

--

--

00

00

5.70

ZsT-S

Jin-E

 Potatoes & skin raw

 Brocolice raw

142.00 

2.00 

2.80 

0.40 

6.60 

89.30 

++

++

++

++

6.50

ZsT-S

Neut

 Broccoli raw

 Broskev nektarinka raw

184.00 

2.00 

1.10 

0.30 

10.60 

87.60 

00

00

00

00

4.00

ZsT-S

Jin-M

 Nectarines raw

 Broskev raw

163.00 

2.00 

0.90 

0.30 

9.90 

88.90 

00

00

00

00

3.65

ZsT-S

Jin-M

 Peaches raw

 Brusinky raw

193.00 

2.00 

0.40 

0.10 

12.20 

87.10 

00

++

++

++

3.00

KyT-S

Jin-E

 Cranberries raw

 Celer bulva

176.00 

2.00 

1.50 

0.30 

9.20 

88.00 

?

?

?

?

?

ZsT-S

Neut

 Celeriac raw

 Celer nať raw

67.00 

1.00 

0.70 

0.20 

3.40 

95.40 

00

00

00

++

5.85

ZsT-S

Jin-M

 Celery raw

 Chřest raw

83.70 

1.00 

2.20 

0.10 

4.00 

93.20 

00

00

00

00

6.30

ZsT-E

Jin-E

 Asparagus raw

 Cibule raw

167.00 

2.00 

1.10 

0.10 

9.30 

89.10 

++

++

00

00

5.40

ZsT-M

Neut

 Onions raw

 Citrón raw

121.00 

1.00 

1.10 

0.30 

9.30 

89.00 

00

++

00

++

2.80

ZsT-E

Jin-M

 Lemon raw

 Červená řepa raw

180.00 

2.00 

1.60 

0.20 

9.60 

87.60 

00

00

++

++

6.00

ZsT-S

Neut

 Beets raw

 Česnek raw

624.00 

7.00 

6.40 

0.50 

33.10 

58.60 

++

++

00

++

?

ZsT-S

Jang-M

 Garlic raw

 Čočka klíčky raw

444.00 

5.00 

9.00 

0.50 

22.10 

67.30 

--

++

--

++

6.30

ZsT-M

Neut

 Lentils sprouted raw

 Dýně raw

109.00 

1.00 

1.00 

0.10 

6.50 

91.60 

++

++

--

00

?

ZsT-S

Jin-M

 Pumpkin raw

 Dýňové semínko

2265.00 

27.00 

24.50 

45.80 

17.80 

6.90 

++

++

--

--

?

ZsT-E

Jang-M

 Pumpkin seeds

 Fíky raw

310.00 

4.00 

0.70 

0.30 

19.20 

79.10 

++

++

00

++

5.50

ZsT-E

Jin-E

 Figs raw

 Granátové jablko raw

285.00 

3.00 

0.90 

0.30 

17.20 

81.00 

00

00

--

--

3.00

KyT-S

Jin-E

 Pomegranates raw

 Grepfruit bílý raw

138.00 

2.00 

0.70 

0.10 

8.40 

90.50 

00

++

00

++

3.50

ZsT-S

Jin-E

 Grapefruit white raw

 Grepfruit červený raw

176.00 

2.00 

0.80 

0.10 

10.70 

88.10 

00

++

00

++

3.50

ZsT-S

Jin-E

 Grapefruit red raw

 Hroznové víno raw

289.00 

3.00 

0.70 

0.20 

18.10 

80.50 

00

00

++

++

3.40

ZsT-E

Jin-M

 Grapes raw

 Hruška raw

243.00 

3.00 

0.40 

0.10 

15.50 

83.70 

00

00

00

00

4.00

ZsT-E

Jin-M

 Pears raw

 Hrášek zelený raw

339.00 

4.00 

5.40 

0.40 

14.50 

78.80 

00

00

00

00

6.40

ZsT-S

Neut

 Peas green raw

 Jablka raw

201.00 

2.00 

0.30 

0.10 

12.80 

86.70 

00

00

00

00

3.65

ZsT-S

Jin-M

 Apples raw

 Jahody raw

134.00 

2.00 

0.70 

0.30 

7.70 

90.90 

--

00

00

00

3.60

ZsT-S

Jin-M

 Strawberries raw

 Jogurt klasik

255.00 

3.00 

3.50 

3.30 

4.70 

87.90 

-+

00

++

++

?

KyT-M

Jin-E

 Yogurt plain

 Kapusta kadeřavá raw

113.00 

1.00 

2.00 

0.10 

6.10 

91.00 

--

--

++

00

?

ZsT-S

Neut

 Cabbage savoy raw

 Kaštany sušené neloupané

1566.00 

19.00 

6.40 

4.50 

77.30 

9.40 

00

00

00

++

?

ZsT-M

Jang-M

 Chestnuts dried unpeeled

 Kedlubna raw

113.00 

1.00 

1.70 

0.10 

6.20 

91.00 

++

++

00

00

5.70

ZsT-S

?

 Kohlrabi raw

 Kiwi raw

255.00 

3.00 

1.10 

0.50 

14.70 

83.10 

00

00

00

++

?

ZsT-E

Jin-E

 Kiwi raw

 Kokos dužnina raw

1482.00 

18.00 

3.30 

33.50 

15.20 

47.00 

--

--

--

--

5.80

ZsT-M

Jin-E

 Coconut meat raw

 Kokos voda raw

79.50 

1.00 

0.70 

0.20 

3.70 

95.00 

--

--

--

--

5.80

ZsT-M

Jin-E

 Coconut water raw

 Koskos dužnina sušená

2763.00 

33.00 

6.90 

64.50 

23.70 

3.00 

--

--

--

--

4.50

KyT-M

Jin-E

 Coconut meat dried

 Kukuřice sladká raw

360.00 

4.00 

3.20 

1.20 

19.00 

76.00 

--

00

--

--

6.50

ZsT-S

Jang-M

 Corn sweet raw

 Květák raw

105.00 

1.00 

2.00 

0.10 

5.30 

91.90 

--

00

++

++

5.60

ZsT-S

Neut

 Cauliflower raw

 Křen raw

155.00 

2.00 

2.10 

0.20 

8.50 

88.20 

++

++

00

00

5.35

ZsT-M

Neut

 Horseradish-tree raw

 Limetka raw

126.00 

2.00 

0.70 

0.20 

10.50 

88.30 

00

00

00

00

2.50

ZsT-E

Jin-E

 Limes raw

 Litchi raw

276.00 

3.00 

0.80 

0.40 

16.50 

81.80 

?

?

?

?

?

?

Jin-M

 Litchis raw

 Lněné semínko

2236.00 

27.00 

18.30 

42.20 

28.90 

7.00 

++

++

00

00

?

ZsT-M

Jang-M

 Flax seeds

 Lískový ořech sušený

2629.00 

31.00 

15.00 

60.70 

16.70 

5.30 

00

00

--

--

?

KyT-S

Jang-M

 Hazelnuts dried

 Maliny raw

218.00 

3.00 

1.20 

0.70 

11.90 

85.70 

00

00

00

00

3.70

ZsT-S

Jin-M

 Raspberries raw

 Mandle neloupané

2433.00 

29.00 

21.90 

50.60 

19.90 

4.50 

+-

00

00

00

?

ZsT-M

Jang-M

 Almonds nuts

 Mango raw

272.00 

3.00 

0.50 

0.30 

17.00 

81.70 

+-

--

00

--

4.00

ZsT-E

Jin-E

 Mangos raw

 Meruňky raw

201.00 

2.00 

1.40 

0.40 

11.20 

86.40 

00

++

00

00

4.10

ZsT-S

Jin-M

 Apricots raw

 Mrkev raw

172.00 

2.00 

0.90 

0.20 

9.60 

88.30 

00

++

++

00

6.00

ZsT-S

Neut

 Carrots raw

 Okurka raw

62.80 

1.00 

0.70 

0.10 

3.60 

95.20 

00

00

00

++

5.50

ZsT-M

Neut

 Cucumber raw

 Ostružiny raw

180.00 

2.00 

1.40 

0.50 

10.20 

88.10 

--

++

00

00

4.15

ZsT-M

Jin-M

 Blackberries raw

 Pampeliška listí raw

188.00 

2.00 

2.70 

0.70 

9.20 

85.60 

++

++

00

++

?

ZsT-E

Neut

 Dandelion greens raw

 Paprika zelená raw

83.70 

1.00 

0.90 

0.20 

4.60 

93.90 

00

--

++

--

5.00

ZsT-S

Jin-E

 Peppers green raw

 Paprika červená raw

130.00 

2.00 

1.00 

0.30 

6.30 

92.20 

++

--

++

--

5.00

ZsT-S

Jin-E

 Peppers red raw

 Papája raw

163.00 

2.00 

0.60 

0.10 

9.80 

88.80 

00

--

++

00

5.45

ZsT-E

Jin-E

 Papayas raw

 Pastiňák raw

314.00 

4.00 

1.20 

0.30 

18.00 

79.50 

++

++

++

++

5.50

ZsT-S

Neut

 Parsnips raw

 Piniové jádra

2818.00 

34.00 

13.70 

68.40 

13.10 

2.30 

00

00

--

00

?

ZsT-M

Jang-M

 Pine nuts

 Pomeranč raw

197.00 

2.00 

0.90 

0.10 

11.70 

86.70 

--

--

00

--

4.00

ZsT-S

Jin-M

 Oranges raw

 Rajče raw

75.40 

1.00 

0.90 

0.20 

3.90 

94.50 

00

--

--

00

4.50

ZsT-M

Jin-E

 Tomatoes raw

 Ředkev bílá raw

58.60 

1.00 

1.10 

0.10 

2.60 

95.40 

00

00

--

--

5.70

ZsT-M

Neut

 Radishes white raw

 Ředkvičky raw

67.00 

1.00 

0.70 

0.10 

3.50 

95.30 

00

00

--

--

5.90

ZsT-M

Neut

 Radishes raw

 Salát hlávkový raw

62.80 

1.00 

1.40 

0.20 

2.80 

95.10 

00

00

00

00

5.90

ZsT-S

Jin-M

 Lettuce green raw

 Sezamové semínko

2399.00 

29.00 

17.70 

49.70 

23.40 

4.70 

00

00

--

--

?

ZsT-M

Jang-M

 Sesame seeds

 Slunečnicové semínko

2445.00 

29.00 

20.80 

51.50 

20.00 

4.70 

00

00

--

--

?

KyT-M

Jang-M

 Sunflower seeds

 Špenát raw

96.30 

1.00 

2.90 

0.40 

3.60 

91.40 

++

++

00

00

6.30

ZsT-S

Jin-E

 Spinach raw

 Švestky raw

193.00 

2.00 

0.70 

0.30 

11.40 

87.20 

++

++

++

++

3.20

KyT-M

Jin-M

 Plums raw

 Třešně raw

264.00 

3.00 

1.10 

0.20 

16.00 

82.20 

00

++

00

++

3.60

ZsT-M

Jin-E

 Cherries sweet raw

 Višně raw

209.00 

2.00 

1.00 

0.30 

12.20 

86.10 

00

++

00

++

?

KyT-S

Jin-E

 Cherries sour raw

 Vlašský ořech

2738.00 

33.00 

15.20 

65.20 

13.70 

4.10 

++

00

00

++

5.42

KyT-M

Jang-M

 Walnuts

 Vodní meloun raw

126.00 

2.00 

0.60 

0.20 

7.50 

91.50 

00

00

00

00

5.30

ZsT-E

Jin-M

 Watermelon raw

 Zelí hlávkové raw

105.00 

1.00 

1.30 

0.10 

5.80 

92.20 

--

--

++

00

6.10

ZsT-S

Neut

 Cabbage raw

Celá tabulka zde:  https://www.oslikuv.net/skola/cl060.htm