O antioxidantech

Richard A.Passwater 

 

Myslím, že tyto informace patří k základnímu vzdělání člověka. Aspoň vysoký výskyt smrtelných onemocnění dokazuje, že bychom měli vědět co to jsou antioxidanty a je potřeba udržovat přísun těchto látek do našeho těla v dostatečném množství.

 

 

 

Antioxidanty mohou snížit pravděpodobnost, že onemocníte některou z řady smrtelných chorob, jako jsou rakovina, nemoci oběhového ústrojí a předčasné stárnutí. Antioxidanty ničí škodlivé látky v těle zvané „volné radikály“. Ty jsou viníky mnoha nemocí. Zjednodušeně řečeno, antioxidanty je neutralizují.

 

 

Potřebujete antioxidanty?

 

Mezi nemoci, na jejichž vzniku se podílí přílišné množství volných radikálů, patří:

- stárnutí

- různé druhy rakoviny

- koronární choroby srdce

- autoimunitní choroby

- revmatická artritida

- Alzheimerova choroba

- šedý zákal oční čočky

- Parkinsonova choroba

Jestliže je u Vás riziko, že onemocníte některou z těchto chorob, například jste na ni v rodině zatíženi, antioxidační nutriční doplněk vám může pomoci nemoci zabránit nebo oddálit její propuknutí, případně zmírnit její průběh.

 

 

 

Co je antioxidant?

 

Obecně řečeno, antioxidanty jsou prospěšné zdraví a volné radikály zdraví spíše škodí.

Antioxydant je živina , která chrání naše tělo a jeho stavební prvky proti nežádoucím chemickým reakcím. Nejběžnější antioxidanty jsou pravděpodobně vitamín C a E. Beta-karoten, lutein, lykopen, flavonoidy obsažené v ovoci a zelenině. Selen, základní minerál tělo potřebuje k produkci glutationové peroxidázy-dalšího antioxydantu. Koenzym Q10 a alfa-lipoová kyselina.

Volný radikál je molekula  s nepárovým elektronem, která může poškodit tělesnou buňku neboli zlí hoši, kteří nám škodí. Základní vlastností antioxidantů je destrukční činnost volných radikálů.

Pestrá strava obsahující nejméně pět bohatých porcí zeleniny a ovoce denně je základem výživy bohaté na antioxydanty. V nezpracovaných, nerafinovaných potravinách je velké množství antioxidačních živin, které nejsou dostupné v nutričních doplňcích.

 

 

 

Jak často volné radikály napadají stavební kameny těla?

 

Neustále!!! Odhaduje se, že každá buňka našeho těla (a máme jich biliony) prožívá 10000 „útoků“ volných radikálů denně. Mnoho z těchto poškození postihne deoxyribonukleovou kyselinu(DNA) neboli genetický materiál. Jedním z důsledků je zvýšený počet mutací. Mutace zvyšují riziko rakoviny. Volné radikály poškozují kromě DNA i buněčné membrány, proteiny a tuky. Během 70 let života se v těle vytvoří přibližně sedmnáct tun volných radikálů. Tělo potřebuje antioxidační ochranu dostatečné úrovně neustále.

 

 

 

Jak antioxidanty chrání proti rakovině?

 

Antioxidační nutriety chrání proti rakovině třemi způsoby: ničením volných radikálů způsobujících rakovinu, posilováním tělesného imunitního systému, takže je schopen zničit zmutované buňky, než se stanou rakovinnými, a omezením schopnosti rakovinných buněk „nalepit“ se na další orgány a žlázy, a vytvářet tak metastázy.

 

 

 

Co se děje s lidmi, když stárnou?

 

Stárnutí je proces, při němž se snižuje počet zdravých buněk v těle a přibývá buněk nezdravých. Jakmile procento nezdravých buněk v určitém orgánu překročí jistou úroveň, jeho funkce je ohrožena. U většiny lidí to postihuje jako první srdce, u dalších imunitní systém nebo mozek. Účinky reakcí bilionů volných radikálů se kumulují a vedou ke ztrátě buněk. Volné radikály také poškozují buněčnou DNA, takže namísto vytvoření nové stejné zdravé buňky se vytváří buňka mutant, která nefunguje zcela normálně. Některé z nich se mohou stát rakovinnými buňkami, většina je však méně výkonná. Tto buněčná nedostatečnost je charakteristickým znakem stáří.

 

 

 

Pomohou antioxidanty prodloužit život?

 

Ano, pomohou, ale nemělo by nám jít jen o délku, ale i kvalitu života. Neměli bychom chtít jen přidávat léta ke svému životu, ale také přidávat život k létům.

 

 

 

Antioxidanty jsou také účinné při ochraně pokožky proti spálení sluncem, mohou zvýšit plodnost (obecně zlepšují pohyblivost spermií), potlačují zánět, otok, bolest spojené s revmatickou artritidou, ochraňují naše cévy a srdce, mohou zabránit srdečnímu infarktu.

 

 

 

"Nepočítá se to, kde začneš. Důležité je, kde skončíš." --  Zig Ziglar